Kišiňov 9. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Roveliu Buga)

Bývalý moldavský premiér Pavel Filip urobil pre médiá dosť prekvapivé vyhlásenie. Tvrdil, že nechcel byť ani premiérom, ani ministrom, ale dostal „rozkaz“ a musel poslúchnuť:  v Demokratickej strane sa o rozkazoch vedenia strany nediskutovalo. Podčiarkol, že v tejto politickej strane bola tvrdá disciplína. Predseda oligarcha Vladimír Plachotňuk neznášal, keď mu oponovali. „Vertikál moci v demokratickej strane bola príliš agresívna,“ podotkol bývalý predseda moldavskej vlády Pavel Filip

Na snímke Pavel Filip

„Nemal som na výber. Všetci vieme, že jednou z hlavných chýb, ku ktorým došlo v Demokratickej strane Moldavska, bola agresivita vedenia strany. Číže, ak ministerstva alebo úrady dostali nariadenie, hneď sa posúvalo teritoriálnym organizáciám a muselo byť splnené. Bola to jedna z hlavných chýb, pretože problémy treba prediskutovať vnútri strany, ľudia by sa mali navzájom počúvať. Táto vertikál moci bola príliš agresívna pre politickú stranu,“ zdôraznil Pavel Filip.

Novinárom prezradil, že nemieni ani dočasne pôsobiť vo funkcii predsedu Demokratickej strany Moldavska a nahradiť tak Vladimíra Plachotňuka. „Neviem, prečo sa stále dostávam do situácií, do ktorých sa nechcem dostávať. Nechcel som sa vrátiť z biznisu do politiky. Nechcel som byť ministrom. Poviem otvorené: nechcel som dokonca ani funkciu premiéra. Vtedy sa vytvorila taká situácia. Kolegovia tlačili na mňa, musel som súhlasiť. Stále som myslel na ukončenie môjho pôsobenia vo vláde a na postupný odchod. Dokonca, keby bol som v parlamente, pracoval by som pokojne. Nechcel som sa stať lídrom strany. Ale tak o tom rozhodla politická rada a nemal som na výber,“ podčiarkol bývalý premiér.

Prezradil, že sa pokúsi zreformovať stranu a pridať jej európsko-sociálny smer. Moldavské média pripomenuli, že mimoriadny zjazd Demokratickej strany Moldavska sa uskutoční 27. júla. Celé vedenie strany – 13 podpredsedov a generálny tajomník podali demisie. Bude sa formovať úplne nové vedenie demokratickej strany Moldavska.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj