Budapešť 17. novembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)
 
Nikola Gruevski, poslanec macedónskeho parlamentu, člen strany Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana Macedónskej národnej jednoty (VMRO-DSMNJ) a bývalý premiér Republiky Macedónsko utiekol do Maďarska a požiadal tam o azyl

Na snímke bývalý macedónsky premiér Nikola Gruevski

Vo svojej vlasti bol odsúdený na dva roky väzenia za porušovanie zákonov pri kúpe opancierovaného auta pre potreby vlády.
„V priebehu niekoľkých dní sa mi viac razy vyhrážali. Mal som obavy o svoj život. V súčasnosti sa nachádzam v Budapešti a už som tu požiadal o azyl. Vždy zostanem verný Macedónsku a nikdy sa nevzdám,“ napísal na svojej facebookovej stránke.
Ministerstvo vnútra Maďarska potvrdilo, že Nikola Gruevski sa nachádza v krajine. Domáce  médiá uvádzajú, že proces udelenia azylu podľa maďarských zákonov môže trvať do 60 dní, ale môže byť skrátený na 15 dní.
Útek bývalého premiéra vyvolal búrlivú reakciu v radoch jeho politických oponentov. Špeciálna prokurátorka Republiky Macedónsko pre médiá vyhlásila, že Skopje bude žiadať, aby Budapešť vrátila Gruevského do vlasti. Macedónsky minister vnútra Oliver Spasovki uviedol, že matka a manželka bývalého premiéra sa v súčasnosti nachádzajú v Skopje a súhlasili s prehliadkou ich bytu.
Domáce médiá pripomenuli, že mestský súd Skopje v súvislosti s tým, že Nikola Gruevsky sa nedostavil do nápravného zariadenia, v ktorom mal stráviť dva roky v súvislosti s trestným konaním „Tank“, vyhlásil pátranie po tomto politikovi. Tlačová služba ministerstva vnútra informovala, že súd Skopje 12. novembra požiadal ministerstvo o zadržanie Nikolu Gruevskeho.
Zástupca strany Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana Macedónskej národnej jednoty (VMRO-DSMNJ), poslanec Alexandar Nikolovski označil súdny proces ako politicky motivovaný a zorganizovaný Sociál-demokratickým zväzom Macedónska premiéra Zorana Zaeva.
Domáce médiá pripomenuli, že Nikola Gruevski je oponentom súčasnej vlády a jej západných patrónov, ktoré sa za každú cenu snažia zatiahnuť Macedónsko do NATO. Niektoré citujú posledné výroky Gruevského predtým, ako utiekol do Maďarska: „Žiadajú, aby sme zmenili názov krajiny v súlade s požiadavkami Grécka. Chcú nás priblížiť k binárodnému štátu a následnej federalizácii. Bol by to posledný krok pred rozpadom krajiny. Je to mimoriadne nebezpečná avantúra.“
Eugen Rusnák
 
Príspevok Bývalý macedónsky premiér utiekol do Maďarska a požiadal tam o azyl zobrazený najskôr Hlavné správy.