Bývalý kozmonaut Remek končí ako veľvyslanec v Rusku

Moskva/Praha 31. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Bývalý československý kozmonaut Vladimír Remek koncom januára ukončí svoje pôsobenie na poste veľvyslanca ČR v Rusku. Ambasádu v Moskve viedol štyri roky, informoval v nedeľu spravodajský server iDNES.cz.
Na snímke Vladimír Remek

Český rezort diplomacie zatiaľ neoznámil, kto 68-Remka vo funkcii veľvyslanca nahradí. Týždenník Respekt však uviedol, že by to mohol byť kariérny diplomat Vítězslav Pivoňka.
Meno nového šéfa ambasády v Moskve ministerstvo zverejní až po jeho potvrdení zo strany hostiteľskej krajiny.
Vladimír Remek, držiteľ najvyššieho sovietskeho vyznamenania Hrdina Sovietskeho zväzu, pôsobil po novembri 1989 na ambasáde v Moskve ako obchodný radca. Svoje veľvyslanecké pôsobenie tam oficiálne začal 16. januára 2014, keď odovzdal svoje poverovacie listiny ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Štvorročné pôsobenie veľvyslancov je v ČR štandardné a spravidla sa dodržuje, hoci niektorí ambasádori vykonávajú svoju funkciu i dlhšie.
Český prezident Miloš Zeman hovoril o svojom želaní vymenovať Remka za veľvyslanca už krátko po svojom zvolení do funkcie v roku 2013. Narazil však na nesúhlas vtedajšieho ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga. Cestu k Remekovmu vymenovaniu tak otvorila až následná zmena vlády.
Vladimír Remek sa v marci 1798 stal prvým a jediným československým kozmonautom a vôbec prvým mužom vo vesmíre, ktorý nepochádzal zo ZSSR alebo USA. Tento bývalý vojenský letec bol v rokoch 2004-2013 poslancom europarlamentu za komunistov z KSČM.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)