Moskva 16. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/RIA Novosti, Vladimir Rodionov, Presidential Press Service)

Veterán sovietskej kozmonautiky Alexej Leonov, ktorý ako prvý človek uskutočnil výstup do kozmického priestoru, pripravuje knihu o tragickej smrti Jurija Gagarina.
Na snímke Alexei Leonov

Publikácia bude podľa neho obsahovať dôkazové materiály o skutočných príčinách leteckej havárie, pri ktorej prišiel prvý človek vo vesmíre o život.
Leonov tvrdí, že Gagarinova stíhačka MiG-15 sa počas cvičného letu v marci 1968 dostala do špirály spôsobenej nadzvukovou stíhačkou Su-15, ktorá preletela príliš blízko. Meno jej pilota sa však Leonov zaviazal nezverejniť.
“Ide o veľmi chúlostivú záležitosť, rozhodnutie je na vláde,” vyhlásil Leonov v utorok pre agentúru TASS.
Bývalý kozmonaut sa pokladá za jediného žijúceho svedka tejto havárie, ktorá si vyžiadala i život inštruktora Vladimira Serjogina. Leonov sa v inkriminovanom čase nachádzal 13 kilometrov od miesta incidentu a spolu s ďalšími kozmonautmi uskutočňoval zoskok padákom. Neskôr viedol jednu zo subkomisií, ktorá incident vyšetrovala.
Jurij Gagarin sa ako prvý človek v dejinách dostal 12. apríla 1961 v kozmickej lodi Vostok 1 do vesmíru a vykonal oblet Zeme, jeho pobyt trval 108 minút. Ďalší let do vesmíru už neabsolvoval. Zahynul ako 34-ročný.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.