Moskva 8. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/RIA Novosti, Alexei Nikolski)

Bývalý líder regiónu Ingušsko Junus-bek Jevkurov sa stal námestníkom ruského ministra obrany Sergeja Šojgua. Na základe poverovacieho dekrétu, ktorý v pondelok podpísal prezident Vladimir Putin, sa Jevkurov zároveň povyšuje z generálmajora do hodnosti generálporučíka. Informovala o tom stanica Slobodná Európa

Na snímke Vladimir Putin a Junus-Bek Jevkurov

Jevkurov odstúpil v júni po takmer 11 rokoch na čele Ingušska. Urobil tak v čase napätia v tejto nestabilnej severokaukazskej oblasti, ktoré vyvolala kontroverzná hraničná dohoda so susedným ruským regiónom Čečensko.

Jevkurov a čečenský líder Ramzan Kadyrov vlani v septembri podpísali daný dokument po tajných rokovaniach. Podľa aktivistov v Ingušsku je dohoda neplatná, pretože predstavuje ilegálny prevod územia Čečensku. V dôsledku tejto dohody Jevkurovova popularita v Ingušsku dramaticky poklesla.

V Ingušsku sa proti dohode konalo niekoľko masových protestov, boli však násilne rozohnané políciou a desiatky ľudí úrady zatkli a neskôr pokutovali alebo uväznili. Niektorí demonštranti čelia trestným obvineniam.

Ingušskí oponenti dohody tvrdia, že ingušská pôda sa nezákonne odovzdáva Čečensku. Kadyrov je obviňovaný zo zasahovania do záležitostí susedného Ingušska i Dagestanu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj