Košice 2. apríla 2019 (HSP/TK KBS/Foto:Byzantinos)
 
Vladimír Tomko ukončil po dvadsiatich dvoch rokoch službu protosynkela – generálneho vikára Košickej eparchie. V úrade bol pri vysviacke väčšiny kňazov eparchie a zároveň sprevádzal všetkých košických seminaristov počas ich formácie v kňazskom seminári. Košický eparcha Mons. Milan Chautur preto kňaza Tomka poveril službou duchovného sprevádzania kňazov eparchie

Na snímke vpravo Vladimír Tomko

V dekréte, ktorý mu odovzdal, ho zároveň potvrdil v hodnoti stavroforného mitráta s právom nosiť všetky insígnie, ktoré k tomuto cirkevnému vyznamenaniu patria. Urobil tak počas nedeľnej ďakovnej archijerejskej sv. liturgie v košickej katedrále. Vladyka Milan vyjadril nádej, že aj keď otec Tomko odchádza do dôchodku, jeho kňazská služba bude aj naďalej spojená s Košickou eparchiou.
Vladimír Tomko, rodák z obce Okružná pri Prešove, bol vysvätený za kňaza v roku 1978. Ako kňaz pôsobil v niekoľkých farnostiach Prešovskej eparchie a na rôznych pozíciach na Gréckokatolíckom biskupskom úrade v Prešove. Po zriadení Apoštolského exarchátu v Košiciach bol v roku 1997 exkardinovaný z Prešovskej eparchie do novej cirkevnoprávnej jednotky.
Ako protosynkel pomáhal vladykovi Milanovi Chauturovi budovať štruktúry a rozvíjať duchovný život na území Apoštolského exarchátu a neskôr aj Košickej eparchie.
Meno nového protosynkela – generálneho vikára Košickej eparchie bude zverejnené na Veľký štvrtok, 18. apríla 2019, v košickom katedrálnom chráme Narodenia presvätej Bohorodičky, kedy bude zároveň aj slávnostne uvedený do svojho úradu.
 
Príspevok Bývalý generálny vikár eparchie bude duchovne sprevádzať kňazov zobrazený najskôr Hlavné správy.