Tallinn 5. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Bývalý estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves uviedol, že v prípade útoku na jeho krajinu môže Rusko stratiť niekoľko veľkých miest

Ilustračné foto

Na otázku, či existuje pre Estónsko hrozba zo strany Ruska, odpovedal, že „vo vojenskom zmysle” dnes neexistuje také nebezpečenstvo. Podľa neho sa táto situácia stala „výhodou” členstva krajine v NATO.
„Samozrejme, že Rusko môže zaútočiť na Estónsko, ale hneď po tom môže stratiť napríklad Omsk alebo Tomsk, nehovoriac o Petrohrade,” povedal Ilves v rozhovore pre Európsku pravdu.
Zároveň bývalý prezident zdôraznil, že „hrozba” z Ruska spočíva v „diskreditácii” Estónska, ktorá podľa jeho slov trvá už 27 rokov.
Poslednú dobu politici pobaltských krajín stále častejšie hovoria o údajne rastúcej „hrozbe” Ruska. V roku 2016 bolo na summite NATO vo Varšave rozhodnuté o rozmiestnení vojenských kontingentov aliancie v Litve, Lotyšsku, Estónsku a Poľsku.
Moskva opakovane zdôrazňovala, že nemá v úmysle zaútočiť na žiadnu krajinu zo severoatlantickej aliancie, ale NATO využíva „západnú hysteriu” k tomu, aby rozšírila svoju prítomnosť v blízkosti východných hraníc s Ruskom.
 

Príspevok Bývalý estónsky prezident vysvetlil, čo sa stane, ak Rusko zaútočí zobrazený najskôr Hlavné správy.