Hannover 12. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:wikipedia)

Bývalý príslušník nacistických síl SS Oskar Gröning, ktorého odsúdili za napomáhanie pri najmenej 300.000 vraždách vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau na štyri roky väzenia a ktorý iba v polovici januára 2018 požiadal o milosť, zomrel v piatok v nemenovanej nemocnici vo veku 96 rokov.

Ilustračné foto

O úmrtí bývalého esesáka, ktorý sa predtým voči rozsudku neúspešne odvolal na nemecký najvyšší súd, informovali v pondelok internetové vydania nemeckých týždenníkov Der Spiegel a Focus.
Hovorca prokuratúry v Hannoveri potvrdil, že inštitúcia dostala predmetnú informáciu od právneho zástupcu zosnulého, avšak Gröningov úmrtný list nemá k dispozícii.
Spolkový ústavný súd so sídlom v Karlsruhe vlani 29. decembra zamietol Gröningovu sťažnosť. Súd sa nedomnieva, že by v súvislosti s uväznením bolo ohrozené právo odsúdeného na život a fyzickú integritu. Nenašiel ani dôvody na spochybnenie príslušných verdiktov nižších súdov. Pôvodný rozsudok nad Gröningom vyniesol v júli 2015 Krajinský súd v Lüneburgu. V jeseni 2016 ho potvrdil aj Spolkový súdny dvor v Karlsruhe.    Žiadosť o milosť, o ktorej mala rozhodnúť dolnosaská krajinská ministerka spravodlivosti, bol tak pre Gröninga poslednou možnou šancou, ako sa vyhnúť nástupu do výkonu trestu. Ak by s ňou neuspel, trest si mal odpykať v Uelzene.      Odsúdený pôsobil vo vyhladzovacom tábore Auschwitz v rokoch 1942-44, teda aj v čase, keď tam deportovali asi 425.000 židov z Maďarska, pričom najmenej 300.000 z nich takmer okamžite poslali do plynových komôr. Súčasťou Gröningovej práce bolo triediť osobné veci, ktoré museli väzni odovzdávať pri vstupe do tábora, za čo si vyslúžil prezývku “účtovník z Auschwitzu”. On sám však popieral, že by bol spolupáchateľom nacistických zločinov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.