Moskva 18. marca 2018 (HSP/Foto:Facebook)

Kým Theresa Mayová vyhosťuje ruských diplomatov a vyhráža sa ďalšími tvrdými opatreniami a mnohí západní odborníci a médiá hromžia na Rusko v súvislosti s otrávením bývalého špióna Skripaľa, zisťuje sa, že pes bol zakopaný niekde inde

Na snímke Igor Nikulin

Bývalý člen Komisie OSN pre chemické a biologické zbrane Igor Nikulin pre ruskú rozhlasovú stanicu BiznesFM uviedol, že prípravok Nováčik (Novičok) sa v Rusku nikdy nevyrábal, ale za sovietskych čias ho vyrábali v Uzbekistane a potom zariadenia odviezli do USA.
„V Rusku sa tento prípravok nikdy nevyrábal – ani v sovietskom období. Práve za čias Sovietskeho zväzu sa vyrábal v Uzbekistane, v meste Nukus. V r. 1992, keď sa Sovietsky zväz rozpadol a Uzbekistan sa stal samostatným štátom, všetky vzťahy sa v tejto oblasti medzi Ruskom a Uzbekistanom roztrhli. A navyše jeden z autorov tohto prípravku Viľ Mirzajanov utiekol do Spojených štátov. Vtedy v Rusku zlikvidovali zásoby tohto prípravku, pretože nebol zmysel používať látku, ktorú na Západe veľmi dobre poznajú. Načo je vám zámok, od ktorého kľúče má váš nepriateľ?“, pýta sa Nikulin.
„V Rusku sa rýchlo zbavili tohto prípravku. V polovici 90.-tych rokov sa likvidáciou zásob tohto prostriedku v Uzbekistane zaoberali americkí odborníci z Pentagónu. Údajne všetky zásoby zlikvidovali. Zariadenia však nezničili, ale odviezli so sebou. Otázka znie  – načo? To znamená, že Pentagón túto látku mohol vyrobiť a odovzdať ju hociktorému spojencovi v NATO, napríklad, Veľkej Británii, na území ktorej otrávili Skripaľa. Je to náhoda?“, pýta sa Igor Nikulin.
Podčiarkol, že v súčasnosti recept výroby Nováčika a všetky zariadenia sú v Spojených štátoch a asi tam by bolo treba hľadať stopy. Podľa neho Spojené štáty nesplnili svoje záväzky týkajúce sa likvidácie chemických látok v súlade s dohovorom OSN. Pripomenul, že pred viacerými rokmi ruskí odborníci v rámci dôvery mali možnosť navštevovať anglickú základňu Porton Down, kde sa dajú vyrábať podobné prípravky, ale za posledných 20 rokov im Briti podobné kontroly už neumožnili.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.