Washington 18. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/U.S. Navy)
 

Posledný útok Západu proti Sýrii demonštruje lživé predstavy amerických politikov o tom, že pomocou vysoko presných zbraní môžu zvrhnúť vlády a kardinálne meniť priebeh konfliktov, povedal Sputniku analytik Pentagonu vo výslužbe Chuck Spinney.

Na snímke amerického námorníctva štart strely s plochou dráhou letu Tomahawk z paluby krížnika USS Monterey (CG 61) počas útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie 13 apríla 2018 na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní

„Myslím si, že tieto útoky sú typickým príkladom toho, ako nás uviedla do omylu myšlienka, že naše zložité technológie nám poskytujú revolučnú možnosť vidieť nášho nepriateľa a rozumieť mu, identifikovať jeho kritické alebo životne dôležité body,” podotkol Spinney.
Podľa názoru analytika ovládanie vysoko presných zbraní vytvára zvláštny pohľad na svet ako vo vojenskej, tak i v politickej sfére. „Vytvára to predstavu o kontrole vo vojenskej sfére, ktorá ovplyvňuje politikov (ako napríklad poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona), ktorí nemajú poňatia o hraniciach možností týchto technológií,” zdôraznil Spinney.
Expert si myslí, že zanietenosť pre systémy veľkého dosahu a vysoko presné zbrane zrodila v hlavách amerických politikov myšlienku, že môžu mať okamžitý a rozhodujúci vplyv na krajiny a konflikty po celom svete.
„Politici si myslia, že môžu sedieť vo Washingtone a každú chvíľu riadiť operácie v rôznych častiach sveta. Taký pohľad na svet vyvoláva všelijaké nerozvážne myšlienky o kontrole udalostí a poslaní jasných signálov a vedie k omylom a k eskalácii konfliktov,” povedal na záver Spinney.

Príspevok Bývalý analytik Pentagonu ostro kritizoval útok koalície proti Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.