Bratislava/Kollárovo 28. septembra 2018 (HSP/Foto: SITA/Polícia SR)
 
Polícia vo štvrtok vykonala masívnu raziu v obci Kollárovo na južnom Slovensku, kde zatkla niekoľko osôb údajne podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Bývalí vyšetrovatelia Milan Žitný a Peter Vačok upozorňujú na to, že polícia má teraz len obmedzený čas, aby od zadržaných vo väzbe získala ďalšie informácie. Prípad má podľa doteraz zverejnených údajov pripomínať mafiánskej akcie z 90. rokov.

Polícia na príkaz prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry zatkla podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej

Bývalý vyšetrovateľ Milan Žitný pre denník Pravda povedal, že z doterajších informácii vníma podobnosť prípadu s mafiánskymi praktikami v 90. rokoch. “V tom čase si naše zločinecké skupiny vôbec nerobili starosti, že pri likvidácii niekoho boli viacerí. Z ich pohľadu to bolo potrebné, pretože boli všetci spolupáchatelia a preto museli mlčať. Toto by mohol byť podobný model. Ukazuje to skôr na mentalitu ľudí z 90. rokov, a nie sofistikovaných osamelých špecialistov, ktorí na seba vôbec neupozorňovali a pracovali sami,” povedal po medializácii prvých zadržaných osôb.
Vo štvrtok popoludní boli zverejnené informácie, že medzi hlavnými podozrivými v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sa ocitli a dvaja bratranci, Tomáš Sz. a Miroslav M., ktorí boli v lokalite štvrtkovej razie NAKA známi ako “riešitelia” problémov. Jeden z podozrivých mal byť dokonca v minulosti vyšetrovateľom (viac v článku).
Podľa Žitného bolo práve pre 90. roky typické aj to, že medzi násilníkmi z podsvetia figurovali aj bývalí policajti. “V slovenskom podsvetí boli mnohí, ktorí prešli špeciálnymi výcvikmi silových zložiek. Aj Petra Steinhübela, prezývaného Žaluď, zastrelil na objednávku profesionálny vojenský snajper,” pripomenul.
Povedal tiež, že zadržanie podozrivých z dvojnásobnej vraždy je nesmierne pozitívny moment, pred ktorým treba dať dolu klobúk. “Každému bolo jasné, že to je priorita číslo jeden, veď na tom padla vláda. Nasadenie bolo evidentne mimoriadne, aj čo do počtu príslušníkov a špecialistov, aj do intenzity, keď sa na vyšetrovaní podieľali aj zahraniční partneri. To samo osebe hovorí, že to je bezprecedentný prípad, aký sme tu ešte nemali. Na to, aký u mnohých vládol skepticizmus, pričom aj dnes sa snažia poukazovať, že polícia nemá objednávateľa, a preto veľa nedosiahla, už toto je veľký úspech.”
 
Peter Vačok, advokát a bývalý vyšetrovateľ pre portál Aktuality.sk uviedol, že polícii sa teraz začína boj s časom. “Ak by prokurátor chcel uvaliť väzbu, plynie ďalšia lehota súdov,“ uviedol s tým, že polícia má pri zadržaní lehotu 48 hodín, dokedy môže podozrivých zaisťovať v cele predbežného zadržania.
“Predpokladám, že sudca pre prípravné konanie vydal rozhodnutie, ktoré policajtom umožňuje vykonať domovú prehliadku. Je správne, ak pri domovej prehliadke sú majitelia domu, resp. tí, ktorí tam bývajú,“ ozrejmil podrobnosti zásahu polície Peter Vačok.
Dodal, že je pravdepodobné, že vyšetrovatelia pri prehliadkach odhalia dôležité dôkazy. “Určite to je zbraň, náboje alebo iné veci, ktoré môžu stotožniť páchateľa s trestným činom,“ povedal bývalý vyšetrovateľ.
 Milan Žitný k tejto téme uviedol, že pri zadržaní páchateľov musia policajti povinne vykonať prehliadky bytových a nebytových priestorov. “Hľadajú stopy rôzneho druhu, ktoré budú hovoriť proti obvineným a budú ich usvedčovať, vrátane zbrane, ktorou bol zločin spáchaný.”

Príspevok Bývalí vyšetrovatelia Žitný a Vačok: Polícii beží čas. Prípad pripomína skôr mentalitu ľudí z 90. rokov zobrazený najskôr Hlavné správy.