Bratislava 21. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Bývalí politickí väzni, politici, veľvyslanci, vojaci a verejnosť si v utorok pri pamätnej tabuli pred Univerzitou Komenského v Bratislave uctili pamiatku obetí okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. “Stojíme na mieste, kde vyhasli tri ľudské životy a dnes si uctíme aj všetkých ostatných, ktorí zomreli ako obete okupácie,” privítal hostí Peter Sandtner, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS), ktorá podujatie každoročne organizuje.

Na snímke zľava podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Béla Bugár, predseda parlamentu Andrej Danko a bývalý predseda NR SR Pavol Hrušovský počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 50. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy pred pamätnou tabuľou pred Univerzitou Komenského v Bratislave 21. augusta 2018

“Do väzníc prišli ďalší politickí väzni, prví práve za aktívnu účasť na 21. auguste. Množstvo ľudí tiež bolo väznených za protesty na prvé výročie okupácie v roku 1969,” vysvetlil Sandtner dôvod, prečo je pre KPVS tento dátum taký dôležitý. “De facto sme boli obeťami okupácie všetci okrem hŕstky kolaborantov,” doplnil ho poslanec Národnej rady (NR) SR a bývalý politický väzeň Ján Budaj (OĽaNO).
Pietnej spomienky sa zúčastnili aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS), podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd), minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nom. SNS) a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS), štátni tajomníci, koaliční aj opoziční poslanci NR SR, europoslanec Ivan Štefanec, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, viacerí veľvyslanci, zástupcovia veľvyslanectiev aj vojenskí hodnostári. Obete okupácie si prišiel uctiť aj minister zahraničných vecí Rumunska Teodor-Viorel Melescanu, ktorý je na dvojdňovej návšteve Slovenska.
Okrem politikov, veľvyslancov a vojakov prišli aj zástupcovia viacerých hnutí a iniciatív, vrátane iniciatívy Za Slušné Slovensko. “Odvážna obeta nevinných, ktorí sa nezľakli okupantov, je pre nás výzvou a motiváciou aj naďalej pokračovať v zápase o slušné Slovensko,” vyhlásili pri tejto príležitosti.
 
Príspevok Bývalí politickí väzni, politici aj verejnosť si uctili obete okupácie zobrazený najskôr Hlavné správy.