Brusel 21. februára 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP Photo/file)
 
Belgičania, ktorí počas druhej svetovej vojny spolupracovali s nemeckým nacistickým režimom dodnes dostávajú dôchodky za “vernosť” Hitlerovi, uvádzajú tamojšie médiá

Na archívnej snímke z 22. septembra 1938 je nemecký diktátor Adolf Hitler v Bad Godesbergu

Takmer 75 rokov po skončení druhej svetovej vojny niekoľko Belgičanov, ktorí boli oddaní Hitlerovi, stále dostávajú to, čo im nacistický režim sľúbil – vernostné bonusy, ktoré nie sú zdanené.
Dvadsaťsedem Belgičanov podľa flámskych novín De Morgen naďalej dostáva od nemeckej vlády od 425 do 1 275 eur mesačne.
Príspevok vojaci dostávali a stále dostávajú za “vernosť a poslušnosť” Adolfovi Hitlerovi podľa vyhlášky z čias nacistickej éry, ktorá zostáva v platnosti aj 74 rokov po páde Tretej ríše.
Noviny De Morgen citovali výskumného pracovníka Alvina de Conincka, ktorý vysvetlil, že tí, ktorí majú nárok na”Hitlerovu penziu”, sú bývalí obyvatelia pohraničných regiónov Belgicka, ktorí získali nemeckú štátnu príslušnosť počas nacistickej okupácie. Boli medzi nimi aj Belgičania, ktorí vstúpili do Waffen-SS – ozbrojeného krídla SS – alebo iných pobočiek nemeckej armády.
“Ide o mimoriadne smutnú iróniu,” tvrdí de Coninck, ktorý pracuje aj pre miestne združenie preživších z nacistického koncentračného tábora.
Belgičania nútení pracovať v Nemecku počas okupácie dostávali v prepočte len 50 € mesačne ako náhradu za vojnovú ujmu, povedal de Coninck, a vysvetlil, že spomínaných 27 príjemcov Hitlerovho vernostného príspevku nikdy z tejto sumy neplatil dane, keďže nemecké veľvyslanectvo neuviedlo ich mená belgickej vláde.
Odhalenie vyvolalo v Belgicku veľký rozruch, pričom miestni poslanci, požadujú ukončenie “bizarného stavu”.
V utorok bolo v Parlamente prijaté uznesenie, ktoré vyzýva vládu, aby “naliehavo riešila tento problém diplomatickou cestou”.
Títo ľudia však nie sú jediní, ktorí dostávajú takéto nemecké príspevky. V roku 2015 sa ukázalo, že približne 100 000 eur nemeckých daňových poplatníkov bolo vyplatených Španielom, ktorí patrili do známej modrej divízie, ktorá bojovala proti Červenej armáde v rokoch 1941 až 1944. Peniaze boli rozdelené medzi 41 veteránov, osem vdov a siroty.
“Je to absolútna hanba, že nemecká vláda stále vypláca dávky nacistickým dobrovoľníkom,” povedal vtedajší poslanec Jon Inarritu z ľavicovej baskickej strany Amaiur. “Nemá to zmysel, a ide o porušenie práva EÚ a ponižovanie obetí fašizmu,” povedal.
 
 
Príspevok Bývalí nacistickí kolaboranti v Belgicku stále dostávajú od nemeckej vlády penzie za “vernosť” Hitlerovi zobrazený najskôr Hlavné správy.