Biškek 7. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/AKIpress)

Špeciálne sily v stredu vykonali raziu v sídle bývalého kirgizského prezidenta Almazbeka Atambajeva, ktorý sa odmieta podriadiť súdnemu predvolaniu v súvislosti s vyšetrovaním. Maskované zásahové komando vtrhlo do exprezidentovho domu v obci Koj-Taš neďaleko hlavného mesta Biškek, pričom bolo počuť aj streľbu

Na snímke špeciálne sily pred domom exprezidenta

Približne desať ľudí vrátane novinárov utrpelo zranenia, tvrdia miestne médiá. Atambajeva podľa hovorcu jeho tímu, ktorého cituje tlačová agentúra TASS, následne zadržali a odviedli na neznáme miesto. K zásahu došlo vo chvíli, keď mal Atambajev na pozemku sídla stretnutie so svojimi stúpencami, informovala stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Všetky cesty vedúce k exprezidentovmu sídlu boli zablokované bezpečnostnými zložkami. Podľa vyjadrenia kirgizského Štátneho výboru pre národnú bezpečnosť (UKMK) príslušníci zásahového komanda použili pri streľbe iba gumové projektily.

K zásahu došlo po tom, ako Atambajeva v júli navštívil doma námestník ministerstva vnútra Mirlan Kanimetov a niekoľko ďalších činiteľov. Exprezident predtým trikrát odmietol reagovať na súdne predvolanie. Podľa kirgizských zákonov osoba, ktorá ignoruje tieto opatrenia, môže byť násilne zadržaná a predvedená na výsluch.

Atambajev čelí obvineniam z korupcie, nezákonného obohacovania sa a zneužitia svojho úradu v rokoch 2011 – 2017, keď bol kirgizskou hlavou štátu. Exprezident všetky obvinenia odmieta ako politicky motivované.

Jeho právnik vyhlásil, že májová úprava legislatívy o imunite bývalých prezidentov je protiústavná. Kirgizskí zákonodarcovia drvivou väčšinou odhlasovali zbavenie Atambajeva imunity, čo umožnilo jeho trestné stíhanie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj