Virginia 27. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR-TASR – Martin Baumann)
 

Stať sa olympijským víťazom nie je vždy to najlepšie a postačí aj strieborná medaila za druhé miesto, čo potvrdzuje štúdia v časopise Journal of Health Economics

Ilustračné foto

Podľa informácií na stránke Quartz profesor Adam Leive z University of Virginia preskúmal, kto zo športovcov žil dlhšie. Buď držitelia zlatých medailí alebo strieborných medailí z olympijských hier medzi rokmi 1896 a 1948.
Leive zistil, že olympijskí víťazi žili kratšie ako tí, ktorí skončili za nimi na druhom mieste. Osemdesiatky sa dožila približne polovica strieborných medailistov, ale len tretina zlatých medailistov.
Pri porovnávaní sa veľmi od seba nelíšili. Boli si podobní vo výške, veku a iných fyzických atribútoch a schopnostiach. Ale našli sa aj rozdiely. Na základe údajov zo sčítania ľudu, strieborní medailisti zarobili vo svojom živote viac peňazí, našli si vyššie platené zamestnania a vyššie príjmy sa zase objavili v korelácii s dlhšou životnosťou. Asi 70% strieborných medailistov sa stalo profesionálnymi pracovníkmi aj v inej oblasti, v porovnaní s 20% držiteľov zlatých medailí. Leive našiel podobné výsledky aj pri športovcoch z tretieho a štvrtého miesta.
Obdobie len do roku 1948 bolo vybrané aj preto, že v tom čase ešte športovci nepoužívali zakázané látky a vystupovali výlučne na amatérskej báze. Zisk zlatých medailí síce priniesol slávu a väčšiu pozornosť, ale ako sa zdá, neodrazilo sa to príliš na finančnej stránke.
 

Príspevok Byť druhým je niekedy výhodnejšie, pri olympijských víťazoch to podľa štúdie platí obzvlášť zobrazený najskôr Hlavné správy.