Bystroň z AfD o aktuálnej situácii v Nemecku: Z predčasných volieb majú všetci strach, so starým personálom v CDU a SPD to ale nejde

Berlín 22 novembra 2017 (HSP/Foto: Facebook Petr Bystroň)

Poslanec nemeckej parlamentnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Peter Bystroň v rozhovore pre portál Parlamentní listy objasnil svoj pohľad na súčasnú vládnu krízu v najsilnejšej európskej krajine. Riešenie pre súčasné vládne strany je podľa neho v odstúpení hlavných tvári a to kancelárky Angely Merkelovej a Martina Schultza zo sociálnodemokratickej SPD.
Na snímke Peter Bystroň

“Merkelová po celú dobu ignorovala, že prehrala voľby a tvárila sa, ako že sa nič nestalo. S tým starým personálom – Merkelová, Seehofer – sa tvárili, že ustanovia novú vládu. Teraz sa ukázalo, že to nejde. Alebo že to nebude také jednoduché. Tešíme sa na to, ako to bude ďalej pokračovať,” hovorí poslanec AfD, ktorá je označovaná za extrémistickú a vládne strany s ňou odmietajú spolupracovať.
Viacero analytikov v Nemecku vyhlásilo, že ak sa v blízkej dobe budú konať predčasné voľby, najviac z toho vyťaží práve AfD. “Áno, sme jediná strana, ktorá z toho môže profitovať, eventuálne ešte liberáli. Ukazujú to prieskumy verejnej mienky. V nemeckom Bundestagu AFD, FDP a CDU urobí väčšinu. A len tým, že sa s AFD nechcú baviť, sa sami nasmerovali do slepej ulice. Radšej sedia pri stole s ľavicovými extrémistami zo Zelených,” pokračuje Bystroň.
Nemecký politik s českými koreňmi si myslí, že krajina nepôjde do predčasných volieb. “Predčasné voľby zrejme nebudú. Z nich majú všetci strach. Pomohli by len nám. Predpokladám, že sa nejako dohodnú,” vyhlásil Bystroň a doplnil: “Je možné, že socialisti si zrazu spomenú, že majú veľkú zodpovednosť za štát a že musíia zachrániť Nemecko. A pôjdu do veľkej koalície, aj keď teraz hovoria, že nie. Čo by sa ale malo stať, je, že by mala Merkelová odstúpiť, uvoľniť miesto. Nechať obnoviť CDU, aby nastúpili noví ľudia. So starými kádrami nie je možné po prehratých voľbách pokračovať. Je potrebné personálna obmena vo vedení CDU a SPD. Merkelová aj Schultz musia odísť, a potom to pôjde.”
Veľká časť diskusií o novej nemeckej vláde sa točí okolo migrantov. Podľa Bystroňa nie je možné zostaviť vládu so Zelenými, ktorí napríklad požadujú spájanie rodín utečencov. “To je ale len jedna z vecí, z tých výmyslov, čo Zelení majú. Všade v Európe už Zelení nehrajú vôbec žiadnu úlohu. Pozrime na susedné krajiny. V Česku ani v Rakúsku sa v tohtoročných voľbách nedostali do parlamentu. Zelení sú strana predvčerejška, dnes už nemajú vôbec opodstatnenie svojej existencie. Len tu v Nemecku ešte prežívajú. Je potrebné ich dostať preč z politickej scény.”
Bystroň v rozhovore uviedol aj fakt, že jeho strana AfD je ignorovaná nie len politikmi, ale i médiami. “Aj keď sme tretia najväčšia strana, tak nás všade potláčajú, bojkotujú, nepozývajú nás do televízie. Keď sú politické diskusie, nepozývajú predstaviteľa AFD. Po voľbách nebolo vôbec zhodnotené, že sme vyhrali v Sasku a boli úspešní v Bavorsku. Naše úspechy sú potláčané, vôbec sa o nich nehovorí.”

ZDROJ >>

Komentujte :)