Washington 21. marca 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)
 
Bývalý prezident USA George W. Bush na sociálnej sieti podporil politiku súčasnej hlavy štátu Donalda Trumpa v súvislosti s ochranou južnej hranice pred migrantmi z Mexika a Južnej Ameriky.

Na snímke George W. Bush

Bush doslova napísal: “Hranice tu nie sú len tak a musia byť rešpektované rovnako ako naši dobrí muži a ženy v prisťahovaleckých službách a pohraničných hliadkach.”
Bývalý prezident tak reagoval na kritiku médií a Demokratickej strany na adresu múru, ktorý plánuje Donald Trump rozšíriť na hranici USA s Mexikom.
 

 
“Hranice nie sú pre srandu a treba ich rešpektovať, postavil sa za Trumpa a jeho spor o hranicu s Mexikom George Bush, prezident, ktorý vyslal armádu cez hranice do Iraku… a tak vôbec,” uviedla na margo Bushovho tweetu česká novinárka Tereza Spencerová.
Po evidentnom nezvládnutí migračnej krízy v Európe sa postupne podobnou rétorikou začínajú prezentovať aj hlavní predstavitelia Európskej únie. Po “otváraní dverí” migrantom už prichádzajú hlavne výzvy na ochranu hraníc Schengenu a zvyšovaní kapacity a právomocí agentúry Frontex.
Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž by na základe týchto návrhov mala byť do roku 2020 personálne posilnená na 10.000 pracovníkov, potvrdila nemecká kancelárka Merkelová na konci minulého roka.
Zmena postoja EÚ k migrácii z čisto liberálno na triezvejší nastal aj po získaní podpory vo voľbách v Taliansku a Rakúsku, kde sa k vláde dostali konzervatívnejší lídri. Stabilne kritický postoj prezentujú krajiny ako Maďarsko či Poľsko a čiastočne aj Slovensko a Česko.
 
 
Príspevok Bush sa postavil na stranu Trumpa v migračnej politike: “Hranice tu nie sú len tak a musia byť rešpektované” zobrazený najskôr Hlavné správy.