Búrlivý Erdogan: Neexistuje “umiernený” islam. Zákaz buriek “diskriminuje” moslimské ženy

Ankara 14. novembra 2017 (HSP/RT/Foto: TASR/AP Photo)

Myšlienka “umierneného islamu” bola vynájdená Západom a používa sa na oslabenie starobylého náboženstva – vyjadril sa turecký prezident Erdogan k reformám Saudskej Arábie a zároveň kritizoval “diskrimináciu” EÚ voči moslimom
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Minulý mesiac korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman prisľúbil obnovenie “umierneného” islamu v rámci svojich liberalizačných reforiem, s čím súvisí dovolenie šoférovať auto aj ženám alebo aby sa mohli zúčastňovať aj na športových podujatiach. Krajina doteraz podporuje salafistickú či wahhábsku verziu islamu, ktorá je často označovaná ako “ultrakonzervatívna” a spravovaná prostredníctvom islamského práva šaría.
Turecký prezident Erdogan však nové saudskoarabské kroky verbálne napadol: “Už zase tu niekto vyťahuje výraz umiernený islam. Patent umierneného islamu patrí Západu. Neexistuje umiernený alebo neumiernený islam; Islam je jeden. Cieľom používania takýchto pojmov je oslabiť islam.” A pokračoval: “Vravia, že sa vrátia k umiernenému islamu, ale stále nedávajú ženám právo šoférovať.”
Erdogan okrem saudskoarabského princa skritizoval aj EÚ v schvaľovaní zákazov buriek na verejnosti kvôli “diskriminácii  moslimských žien”. Ako informuje server Daily Sabah, Erdogan práve v tom nachádza diskrimináciu namierenú proti moslimským ženám: “Pokrývky hlavy na verejnosti sú postupne v štátoch Európskej únie zakazované. Predstavuje to pokus, ako zneprístupniť moslimským ženám vstup do spoločenského života. Pokusy uväzniť moslimské ženy v ich domovoch sa šíria ako vírus.”
“Tí, ktorí nás poučujú o ľudských právach, bohužiaľ, jasajú v situácii, keď sú najzákladnejšie ľudské práva pošliapavané v ich vlastných krajinách,“ dodal turecký prezident.
Porovnal počínanie svojej krajiny a EÚ v prijatí utečencov zo Sýrie a Iraku, ktorých “Turecko prijíma milióny nezávisle od ich etnického pôvodu, náboženstva, jazyka a vyznania, zatiaľ čo rozvinuté krajiny hľadajú mier a komfort za použitia striktných bezpečnostných opatrení za vysokými múrmi”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)