Ouagadougou 14. augusta 2017 AKTUALIZOVANÉ  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Medzi najmenej 18 obeťami nedeľného útoku v Ouagadougou, hlavnom meste afrického štátu Burkina Faso, sú “najmä deti a ženy”
Na archívnej snímke sa príslušníci bezpečnostných síl zhromažďujú pri hoteli Bravia v Ouagadougou, v Burkina Faso

Podľa agentúry AP to dnes uviedol minister komunikácie a hovorca vlády Burkiny Faso, Rémi Danguinou. Súčasne pripustil, že bilancia obetí môže vzrásť vzhľadom na to, že stav viacerých zranených je veľmi vážny.
O život pri útoku prišiel aj najmenej jeden Francúz. Podľa spravodajskej stanice France Info to uviedla parížska prokuratúra s tým, že ide o 59-ročného muža. Prokuratúra v Paríži sa ujala vyšetrovania okolností jeho smrti pre podozrenie, že išlo o vraždu v spojitosti s teroristickým činom.
Podľa britskej rozhlasovej stanice BBC odvolávajúcej sa na vládu africkej krajiny pri útoku prišlo o život 20 ľudí a viacero ďalších bolo zranených.
Smrť svojho občana v útoku v Ouagadougou medzičasom potvrdilo dnes aj turecké ministerstvo zahraničných vecí. Ďalší Turek utrpel zranenia.
x x x 
Prezident africkej republiky Roch Marc Christian Kaboré na svojej stránke na sieti Twitter útok z nedeľného večera ostro odsúdil a vyjadril nádej, že jeho ľud “túto skúšku prekoná” a bude terorizmu aj naďalej klásť “neochvejný odpor”.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil útok v Ouagadougou za teroristický a vyzdvihol mobilizáciu bezpečnostných zložiek v Burkine Faso a ich zásah proti útočníkom.
Macron vo vyhlásení pripomenul, že Francúzsko sa aj naďalej bude v regióne západnej Afriky angažovať v boji proti teroristickým skupinám a zasadí sa za urýchlenú realizáciu plánov týkajúcich sa jednotiek G5 v oblasti Sahelu.
Spoločnú jednotku-G5 Sahel (FC-G5S) vytvoria Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánia a Niger. Jednotka bude mať 5000 mužov, ktorých úlohou bude bojovať proti teroristickým skupinám a zločineckým organizáciám, ktoré operujú v púštnej oblasti Sahel na severe Afriky. Túto jednotku bude vojensky podporovať aj Francúzsko, ktoré sa v tejto oblasti vo vojenskej sfére už angažuje.
x x x 
Násilnosti v Ouagadougou vypukli v nedeľu okolo 21.00 h miestneho času a pokračovali až do dnešného skorého rána. Streľba trvala takmer sedem hodín. Zásah vládnych síl bol vyhlásený za skončený dnes o 8.45 h miestneho času.
Útok bol zameraný na dve lokality – Hotel Bravia a reštauráciu Aziz Istanbul, kam sa útočníci podľa francúzskeho denníka Le Figaro dopravili terénnym autom a okamžite spustili streľbu do ľudí večerajúcich na terase, následne budovu obsadili a prítomných hostí vzali ako rukojemníkov. Reštaurácia je vyhľadávaným miestom stretnutí cudzincov žijúcich v Ouagadougou.
K útoku podľa podobného scenára došlo na tej istej ulici aj v januári 2016, keď boli cieľom Splendid Hotel a neďaleká reštaurácia Cappucino. K zodpovednosti sa vtedy prihlásila al-Káida. Viac ako 170 ľudí zobrali za rukojemníkov a 30 zabili.