Sofia 24. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Anjum Naveed)

Agentúra Reuters v článku informovala o tom, že bulharský prezident Rumen Radev vetoval kúpu amerických stíhačiek Lockheed Martin F-16, takých, aké pred časom obstarala aj Slovenská republika. Bulharský parlament nedávno prejavil záujem o kúpu 8 amerických F-16 v cene 1,26 miliardy USD. Bulhari mali v cene dostať aj technickú podporu k stíhačkám, obchod v cene 1,26 miliardy USD mal byť najväčším vojenským nákupom v Bulharsku od pádu komunizmu.

Ilustračné foto: Na snímke americká stíhačka F-16

Bulhari prejavovali v roku 2017 záujem aj o švédske Gripeny spoločnosti Saab, náhle sa však rozhodli pre americké lietadlá. Podľa bulharského prezidenta Rumena Radeva nebolo rozhodnutie bulharských poslancov o kúpe amerických lietadiel dostatočne transparentné a nedosiahol sa verejný konsenzus. Bulharský prezident Rumen Radev spochybňuje aj viaceré nejasnosti v zmluve (skrátenie legislatívneho postupu, nejasnosti ohľadne dodacích lehôt, záruky…).

Bulharskí poslanci sú pripravení veto prezidenta prelomiť, podľa ich slov Bulharsko potrebuje moderné lietadlá, ktoré by vyhovovali štandardom NATO. Bulhari poukazujú na to, že Čierna Hora, ktorá sa stala stabilným spojencom Washingtonu sa takisto chystá v roku 2023 nahradiť svoje MiG-29 americkými strojmi a zvýšiť súlad čiernohorského letectva s normami NATO.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj