Sofia 21. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Valentina Petrova)
 
Bulharská vláda ešte nerozhodla o tom, či by vetovala v Rade Európskej únie sankcie voči Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu. Podľa maďarského spravodajského servera 444.hu to vo štvrtok uviedol predseda bulharskej vlády Bojko Borisov

Na snímke bulharský premiér Bojko Borisov

Premiér tak dementoval stredajšie slová vicepremiéra pre verejný poriadok a bezpečnosť Krasimira Karakačanova. Ten vyhlásil, že Bulharsko podporí maďarskú vládu v jej sporoch s Európskou úniou ohľadom dodržiavania demokratických princípov. Karakačanov poznamenal, že krajiny východnej Európy musia stáť pri rokovaniach s Bruselom spolu.
Európsky parlament minulý týždeň bezprecedentne podporil sankcie voči Maďarsku a obvinil pravicovú vládu maďarského premiéra Viktora Orbána z ignorovania pravidiel EÚ o demokracii, občianskych právach a korupcii. To by mohlo teoreticky vyústiť do straty hlasovacieho práva Maďarska v tomto bloku. Predmetné opatrenie však môže vetovať čo i len jediný členský štát Európskej únie, pričom Poľsko aj Česko už oznámili, že tak spravia.
Karakačanov, jeden z lídrov protiimigračne zameraného hnutia Jednotní vlastenci (OP), ktoré je koaličným partnerom strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Borisova, uviedol, že kabinet jednomyseľne odsúhlasil zaujatie spoločného postoja voči akýmkoľvek sankciám zo strany EÚ voči Maďarsku, informuje agentúra Reuters.
Borisov však na neformálnom summite EÚ v rakúskom Salzburgu vo štvrtok oznámil, že takéto rozhodnutie neexistuje. O maďarskej otázke sa podľa jeho slov hovorilo na neoficiálnom zasadaní vlády, na ktorom neprijímajú rozhodnutia.
Podľa bulharského premiéra jeho kabinet bude rozhodovať o sankciách až vtedy, keď to bude aktuálne, čo môže byť otázkou skôr rokov než mesiacov.
Borisov podotkol, že on osobne v prípade Maďarska vidí problémy v situácii právneho štátu, napríklad v otázke postoja k Stredoeurópskej univerzite či v neľudskom zaobchádzaní s utečencami, píše 444.hu.
Bulharský stredopravý premiér Borisov je však v otázkach EÚ blízkym spojencom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a vyšetrovanie Maďarska dosiaľ verejne nekomentoval. Jeho strana GERB napriek tomu v Európskom parlamente hlasovala proti opatreniam voči Maďarsku. Na udržanie sa pri moci potrebuje podporu OP, zatiaľ čo Bulharsko je pravidelne kritizované Bruselom za to, že nedokáže účinne bojovať proti korupcii a organizovanému zločinu.
Sofia, rovnako ako Budapešť a ďalšie krajiny, zaujíma kritický postoj voči Merkelovej rozhodnutiu prijať vyše milióna migrantov, prevažne moslimov utekajúcich pred vojenskými konfliktami na Blízkom východe. Bulharsko na svojich hraniciach s Tureckom takisto postavilo oplotenie na odradenie migrantov snažiacich sa dostať do EÚ.
 
Príspevok Bulharský premiér poprel, že by jeho krajina vetovala sankcie voči Maďarsku zobrazený najskôr Hlavné správy.