Sofia, 13. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Bulharský premiér Bojko Borisov prisľúbil, že Sofia mieni dosiahnuť to, že EÚ zruší sankcie voči Rusku už v budúcom roku. Vtedy sa Bulharsko stane predsedníckou krajinou Rady Európskej únie a Borisov verí, že sa podarí ukončiť sankčnú vojnu.
Na snímke Bojko Borisov

Priznal, že uvalenie sankcií voči Rusku je chybou Európskej únie, ktorá v sankčnej vojne skôr poškodila samu seba, ako ublížila Rusku. Bulharský premiér Bojko Borisov počas otvorenia pobočky Európskej investičnej banky v Sofii podčiarkol, že EÚ by mala zrušiť  sankcie voči Rusku a to čo najskôr.
Prízvukoval, že hlavnou príčinou uvalenia sankcií na Rusko je protiruská doktrína NATO. Pripomenul, že Severoatlantická aliancia bola pôvodne vytvorená, aby čelila Sovietskemu zväzu. ZSSR už dávno neexistuje, ale NATO pokračuje v studenej vojne proti Rusku. Bulharský politik uznal, že politika NATO nemá obranný, ale útočný charakter. Poukázal na to, že Bulharsko síce je členskou krajinou NATO, ale nemieni sa zúčastňovať na sankčnej vojne proti Moskve a nechce, aby sa Európska únia hádala s Ruskom.
Prízvukoval, že sa na budúci rok Bulharsko stane predsedníckou krajinou Rady Európskej únie a hneď začne pracovať na zrušení sankcií voči Rusku. Podčiarkol, že s Ruskom treba obchodovať a spolupracovať, ale na časy studenej vojny treba zabudnúť čo najskôr. „Máme pracovať politicky, diplomaticky, aby na budúci rok, keď Bulharsko bude predsedať Rade EÚ, sa nám podarilo zlikvidovať súčasné napätie medzi EÚ a Ruskom. Bude to veľmi komplikovaná úloha, ale pokúsime sa ju splniť,“ podčiarkol Bojko Borisov.
Bulharský premiér takto nadviazal na vyhlásenia prezidenta Bulharska Rumena Radeva, ktorý prízvukoval, že podporí hocaké kroky, ktoré povedú k zrušeniu sankcií voči Rusku. Bulharský prezident tiež prízvukoval, že s Ruskom treba spolupracovať a obchodovať, a žiadne globálne otázky sa bez účastí Ruska nedajú vyriešiť.
Eugen Rusnák