Sofia 3. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Aijaz Rahi)

Predseda strany Alternatíva bulharského obrodenia Rumen Petkov znovu ostro prehovoril na tému nákupu amerických stíhačiek. Podľa slov lídra vodcu opozičnej strany vláda a parlament nákupom F-16 ukazujú, že krajina je pripravená nasadiť jadrové zbrane

Na snímke americká stíhačka F-16

“Sú to lietadlá, ktoré môžu niesť jadrové hlavice na palube. Robíme prvý krok, ktorým ukazujeme, že sme pripravení nasadiť jadrové zbrane v Bulharsku,” uviedla slová Petkova agentúra Focus.

Politik sa tiež vyjadril k situácii ohľadom Dohody o odstránení rakiet stredného a krátkeho doletu. Podľa jeho slov neschopnosť Európskej únie, Európskej komisie a NATO zaručiť dialóg vyvoláva znepokojenie.

“Dnes sme videli skutočnosť ukončenia dohody …, z ktorej USA jednostranne odstúpili a ktoré predovšetkým spochybňujú (bezpečnosť) Európy. Sme uprostred (Moskvy a Washingtonu), a keď táto dohoda skončí, musíme pochopiť, že obe tieto sily môžu zaručiť svoje vlastné záujmy v prípade eskalácie zbrojenia v Európe a my sa staneme obeťami,” vyhlásil Petkov.

Petkov opakovane kritizoval bulharské rozhodnutie, ktoré sa týkalo zvolenia amerických lietadiel. Politik už skôr vyhlasoval, že krajiny s týmito stíhačkami nikoho nevydesia a porovnal ich s “najdrahšími vysávačmi”.

Minulý týždeň bulharský parlament prelomil prezidentské veto o kúpe F-16. Cena ôsmich lietadiel je takmer 1,26 miliardy dolárov. Dodávka sa uskutoční v roku 2023 a na začiatku roka 2024. Vláda vezme časť prostriedkov od štátu na zaplatenie nákupu (asi 400 miliónov USD), zvyšné prostriedky budú pochádzať z rezervy.

Na začiatku júla boli zverejnené informácie, že Bulharsko pri používaní F-16 bude musieť hradiť dodatočné náklady, o ktorých sa nehovorí v návrhu zmluvy, ktorý USA zaslali. Tento názor vo vysielaní bulharskej televízie NOVA vyjadril šéfredaktor špecializovaného časopisu pre letectvo AERO Krasimir Grozev.

Vojenský expert Dobromir Totev vyhlásil, že Američanmi navrhovaná cena 2,2 miliardy levov (vyše 1,1 miliardy eur) zahŕňa všetko potrebné pre plnohodnotné využitie lietadiel, súhlasil však s vyhlásením Grozeva, že Bulharsko bude musieť pri použití stíhačiek hradiť dodatočné náklady: ich využívanie predpokladá totiž opravy leteckej základne Graf Ignatievo.

“V zmluve ide len o zariadenie. Hangáre a dodatočná skladisko budú postavené na náš účet,” povedal Totev. Grozev k tomu dodal, že ide o 100 miliónov levov (vyše 50 miliónov eur) dodatočných nákladov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj