Bratislava 21. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)

Európski vodcovia nemali schopnosť vyrovnať sa s mimoriadnou situáciou, spôsobenou novým typom koronavírusu. Myslí si to bulharský minister obrany Krasimir Karakačanov

Na snímke Krasimir Karakačanov

„Čo sa stane s veľkými krajinami – samotne sa izolovali a zavreli hranice. A kde sa ukázala idea európskej solidarity? Čo sa stane so Schengenom počas zatvorených hraníc? Ukazuje to, že európska elita je úplne umelá a v Európe nie sú lídri. Taká je situácia, bez ohľadu na to, ako sú niektorí ľudia naštvaní, bez ohľadu na to, ako hovoria, že moje výroky sú extrémne a sú politicky nesprávne,“ uviedol minister v rozhovore na informačno-analytickom portáli Epicenter.

Podľa jeho slov nedostalo Bulharsko doteraz od Európskej únie ani jedno rúško.

„Pomáhajú nám s rúškami Čína, Turecko – krajina s trochu odlišnými svetovými názormi na otázku roly štátu a jeho inštitúcií vo svetovom meradle,“ povedal.

Jedinou inštitúciou, ktorá v tejto situácii môže krajine pomôcť, je samotná krajina, uviedol šéf ministerstva.

„Ukázalo sa, že jedinou štruktúrou v Európe, ktorá sa dokáže starať o občanov tejto krajiny, nie je nákladná európska byrokracia, ktorá vydávala smernice a zaoberala sa homosexuálnymi sobášmi, rodovými dohovormi a ďalšími vymyslenými nápadmi, ktorými sa snažila zničiť národný štát; jedinou inštitúciou, ktorá funguje, je samotný národný štát,“ konštatoval.

Minister tiež vyjadril rozhorčenie nad tým, že rôzne fondy neprideľujú finančné prostriedky na boj proti šíreniu koronavírusu. „Pýtam sa – kde sú všetci tí, ktorí už roky dostávajú miliardy eur, aby podporovali dohovor o homosexuálnych manželstvách, ktoré rodili sedem až osem pohlaví a odsudzovali európske krajiny, ktoré to neprijali. A kde sú tí, ktorí chodili počítať vrabce a kačice – kde sú títo ľudia teraz? Fondy, ktoré im dávali (prostriedky, pozn. red.). Prečo neotvoria také fondy teraz – na boj proti koronavírusu a pomoc národným a štátnym inštitúciam v celej Európe. Nehovorím len o Bulharsku. Situácia v Bulharsku je oveľa lepšia v porovnaní s mnohými ďalšími európskymi krajinami, ktoré obhajovali myšlienky liberalizmu. Pozrite sa na Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Nemecko,“ uviedol.

Bulharsko je plne pripravené na stav núdze, povedal Karakačanov: výstavba vojenskej poľnej nemocnice pre 500 ľudí už začala, armáda je tiež pripravená postaviť stany pre liečbu ďalších piatich tisíc ľudí na vojenskom poli. V súčasnej dobe je v Bulharsku registrovaných 112 prípadov infekcie, tri z nich smrteľné.

Covid-19

Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu-chan v centrálnej časti krajiny (provincia Chu-pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.

WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid-19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covid-19.

K dnešnému dňu sa vo svete koronavírusy nakazilo vyše 254 tisíc ľudí, 10 447 pacientov na chorobu zomrelo a vyše 89 tisíc sa z nej vyliečilo.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj