Sofia 1. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

Nový europoslanec za Bulharskú socialistickú stranu Ivo Christov okomentoval blahoželanie USA ohľadom nákupu F-16. Podľa politikových slov reakcia americkej strany pripomína správanie predavača zeleniny, ktorý sa rozhodol pochváliť kupujúceho za preplatenie tovaru

Na snímke americký stíhací stroj F-16

“Predstavte si, že kupujete kilo paradajok za 10 eur a predavač, ktorý takýto zázrak nikdy nevidel, vás chváli za “úžasný výber”. Budete o tom s hrdosťou rozprávať priateľom? Pretože práve to robí (premiér Bojko) Borisov, keď hovorí o tom, ako Američania hodnotia transakciu s F-16,” napísal europoslanec na svojej stránke na Facebooku.

V predvečer MZV USA poslalo blahoželania bulharskej vláde ohľadom nákupu F-16, dnes bulharský premiér Bojko Borisov poďakoval svojim kolegom za to, že sa transakcia uskutočnila, napriek “rôznym hlúpostiam a pokusom odporcov zmariť nákup”. Podľa Borisovových slov správa MZV USA svedčí o tom, že ani bulharská, ani americká vláda neboli “vystavené lobovaniu a nepodnikali žiadne korupčné akcie”.

Minulý týždeň bulharský parlament zrušil veto, ktoré vyhlásil prezident Rumen Radev. Podľa prezidentovho názoru poslanci odhlasovali ratifikácii zmlúv príliš náhlivo.

Cena ôsmich F-16 tvorí okolo 1,26 miliardy dolárov, šesť z nich bude dodaných v roku 2023, ďalšie dve počas prvých troch mesiacov roku 2024. Bulharsko musí zaplatiť celú sumu do 5. septembra. Pripomeňme, že časť prostriedkov (okolo 400 miliónov dolárov) si vláda požičiava.

Rozhodnutie Bulharska zakúpiť americké stíhačky bolo neraz kritizované zo strany prezidenta Rumena Radeva a opozície. Proces výberu novej stíhačky v decembri 2018 nazval Radev “hrou na demokraciu” a “triumfom lobizmu”.

Počas podpisovania zmlúv v júni a v júli prezident tiež neraz upozorňoval na to, že výzbroj pre F-16, ktorú nakupuje Bulharsko, nedovolí využívať lietadlo v plnom rozsahu. Okrem toho, nákup neznamená rekonštrukciu základne, na ktorej sa budú stíhačky nachádzať a Bulharsko bude musieť vynaložiť veľké náklady.

Názor prezidenta zdieľa tiež hlavný tajomník jeho kancelárie Dimitar Stojanov: podľa neho bude Bulharsko musieť dokupovať zbrane, takže cena bude v skutočnosti vyššia.

Pripomeňme, že bulharský parlament spočiatku označil sumu 1,8 miliardy leva (niečo vyše miliardy dolárov) za maximálnu prípustnú cenu za stíhačky a krajina tiež dúfala, že zaplatí v splátkach, aby neohrozila realizáciu ďalších projektov modernizácie armády.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj