Bulharsko varovalo Európu pred “sýrskym scenárom” na Balkáne

Sofia 14. januára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)

Podľa neho riziká môžu vzniknúť na západe Balkánskeho polostrova v prípade, že Európska únia nepotvrdí, že krajiny regiónu majú stále vyhliadky na členstvo v EÚ, píše španielsky denník ABC.
Na snímke bulharský premiér Bojko Borisov

Ako podotýka denník, Bulharsko bude v prvej polovici roka 2018 predsedať Rade Európskej únie. V tejto súvislosti Borisov sľúbil, že sa bude snažiť o to, aby partneri v EÚ súhlasili vyslať balkánskym krajinám “jasný signál” o členstve v EÚ, pretože v opačnom prípade, ako varoval, “budeme môcť vidieť scenár podobný tomu sýrskemu”.
“Ak ich necháme opustených, tak zožneme horkú úrodu,” zdôraznil premiér.
Borisov sa tiež dotkol veľmi závažnej témy, ktorým je vplyv Ruska v jeho krajine, stojí v článku.
“Ruský vplyv v Bulharsku vôbec nie je malý a protiruské výroky nikto nevíta. V súvislosti s anexiou Krymu som však hlasoval za sankcie, pretože bola prekročená línia, ktorá sa nemala prekračovať. Ďalšia otázka spočíva v tom, že musíme určiť, či sankcie boli efektívne, alebo nie,” podotkol Borisov.
V prípade otázky predĺženia reštriktívnych opatrení proti Moskve počas bulharského predsedníctva EÚ bulharský premiér vyhlásil, že je potrebné počkať, až sa v Rusku uskutočnia prezidentské voľby, v ktorých “bezpochyby” opäť zvíťazí Putin.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)