Sofia 6. novembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)
 
Najskôr falošné európske vízia na Malte a najnovšie aj falošné pasy a európske občianstvo v Bulharsku. Cudzinci sa dostávajú do Európskej únie aj mnohými metódami korupcie a falšovania dokladov, čo v skutočnosti navyšuje oficiálne čísla o migrantoch registrovaných v záchytných centrách.

Do Kábulu vrátili tretiu skupinu neúspešných žiadateľov o azyl

Slovenský europoslanec a predseda Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM) Branislav Škripek vystúpil v lete na pôde Európskeho parlamentu (EP) vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) so škandalóznym odhalením o tom, že maltská ľavicová vláda predala v rokoch 2013 až 2014 do Líbye 88.000 schengenských víz a nezistený počet zdravotných víz (viac v čánku).
Podobné praktiky sa podľa najnovších správ robili aj v Bulharsku, kde úradní vydávali falošné pasy. Bulharské úrady minulý týždeň odhalili zločineckú skupinu vedenú štátnymi predstaviteľmi, ktorá predávala falošné dokumenty cudzincom.
Skupine počas činnosti podarilo predať tisíce bulharských pasov za približne päť tisíc eur za kus. Vďaka pasu majitelia zakúpených pasov získali aj európske občianstvo. Informuje server Euractiv.
Bulharská prokuratúra v tejto súvislosti vzniesla podľa miestnych médií obvinenia voči riaditeľovi Štátnej agentúry pre zahraničných Bulharov Petarovi Haralampievovi. Toho zadržali spoločne s ďalšími 20 predstaviteľmi tejto agentúry počas policajných razií, ktoré prebehli vo viacerých častiach Bulharska.
Britský portál Express dodáva, že aj v dôsledku rozšírenia podvodných osvedčení po vstupe do krajiny od roku 2007 došlo k prudkému nárastu žiadostí o bulharské občianstvo.
Vďaka slobode pohybu EÚ zisk bulharského občianstva umožnil fiktívnym uchádzačom žiť a pracovať v Spojenom kráľovstve a v iných európskych krajinách.
 
Príspevok Bulharskí úradníci predávali falošné pasy a občianstvo v EÚ za 5 000 eur zobrazený najskôr Hlavné správy.