Nitra 25. mája 2018 (HSP/Foto: Ľudmila Synaková)
 
Do mesta pod Zoborom na pracovnú návštevu prišla viceprezidentka Bulharska Iliana Jotová. Sprevádzala ju mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky na Slovensku Jordanka Chobanová. 

Na snímke bulharská viceprezidentka Iliana Jotová a primátor Nitry Jozef Dvonč

Delegáciu na mestskom úrade prijal primátor Nitry Jozef Dvonč, ktorý hosťom predstavil mesto Nitra a jeho bohatý kultúrno-spoločenský i hospodársky život. Na stretnutí boli prítomní riaditeľ AÚ SAV v Nitre Matej Ruttkay a riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.
Viceprezidentku sprevádzala početná skupina bulharských novinárov, vrátane štábu Bulharskej národnej televízie a rozhlasu. Cieľom návštevy Slovenska je natočenie dokumentárneho filmu o diele svätcov Cyrila a Metoda, ktorí sú historicky spätí nielen so Slovenskom, ale i s Bulharskom.
Viceprezidentka Iliana Jotová konštatovala, že Bulharsko spája so Slovenskom 1155-ročná história bratov Cyrila a Metoda. Ich misia mala v 11. storočí politický charakter, no dnes ju vnímame viac národne a duchovne. „Počas mojej návštevy Slovenska na mňa veľmi zapôsobilo koľko cyrilo-metodských pamätníkov a ikon máte zachovaných,“ uviedla pochvalne viceprezidentka Iliana Jotová.
Po prijatí na mestskom úrade a podpise viceprezidentky Iliany Jotovej a J. E. veľvyslankyne Bulharska v SR Jordanky Chobanovej do pamätnej knihy mesta Nitry, smerovali ich kroky na Biskupský úrad v Nitre.
Ľudmila Synaková


 
Príspevok Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v Nitre: „Bulharsko spája so Slovenskom 1155-ročná história bratov Cyrila a Metoda“ zobrazený najskôr Hlavné správy.