Brusel 7. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Bulharská europoslankyňa Marija Gabrielová bola dnes vymenovaná za novú európsku komisárku pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť. Funkcie sa oficiálne ujala po tom, ako dnes jej nomináciu definitívne schválili členské krajiny EÚ
Ilustračné foto

Gabrielová (38) sa stala vôbec najmladším komisárom, aký kedy slúžil v Európskej komisii (EK), výkonnom orgáne EÚ. Vo funkcii by mala zostať do 21. októbra 2019, keď vyprší mandát súčasnej eurokomisie, informovala agentúra DPA.
Marija Gabrielová v exekutíve EÚ nahradí svoju krajanku Kristalinu Georgievovú, ktorá pôsobenie v EK ukončila už v decembri minulého roka a od januára sa stala výkonnou riaditeľkou Svetovej banky.
Nová komisárka od roku 2009 pôsobila v Európskom parlamente ako členka Európskej ľudovej strany (EPP). Europoslanci odsúhlasili jej nomináciu na post komisárky 4. júla.
Nová eurokomisárka bude zodpovedná za stratégiu digitálneho jednotného trhu, ktorú EK schválila v máji 2015. Do jej agendy patrí budovanie základov digitálnej budúcnosti Európy, zahŕňajúcej celoeurópske telekomunikačné siete, cezhraničné digitálne služby a podporu inovatívnych start-upov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.