Bratislava 8. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)
 
Vo vládnej koalícii sa diskutuje o tom, že by nový prezident Policajného zboru (PZ) mal mandát na štyri roky. V diskusnej rozhlasovej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár.

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd)

Podľa Bugára by takáto dĺžka funkčného obdobia umožnila, aby policajný prezident nebol závislý na politikoch vládnej koalície a pri zmene vlády by mohla nová vládna garnitúra rozhodnúť o prípadnej zmene. “Ak by bol nový šéf polície zvolený teraz od nového roku, v polovici volebného obdobia sa ďalšia vládna koalícia bude môcť aj bez zmeny zákona rozhodnúť, či ho ponechajú vo funkcii, lebo je dobrý, alebo ho vymenia,“ uviedol Bugár.
Podľa Veroniky Remišovej z opozičného hnutia OĽaNO je doteraz predložený návrh zmien pravidiel výberu policajného prezidenta len politickým divadlom a dymovou clonou. “Motiváciou je iba zabetónovať vo funkcii človeka vládnej koalície, ktorý bude zametať kauzy,” povedala Remišová. Spochybnila pritom už aj samotný výber kandidátov, ktorý má mať podľa návrhu na starosti sedemčlenná komisia. “Šesť z nich bude menovať ministerka vnútra, alebo jej priamy podriadený,” upozornila.
Podľa nej existujú len dva spravodlivé modely. “Buď bude policajného prezidenta menovať priamo minister a bude za to ale niesť i plnú politickú zodpovednosť, alebo sa urobí skutočne férové a transparentné výberové konanie,“ povedala s tým, že to, čo navrhla vládna koalícia „ničím takým nie je“.
Bugár svojej oponentke pripomenul, že v procese výberu má podľa návrhu novely komisia vybrať minimálne troch kandidátov a z nich musí brannobezpečnostný výbor parlamentu jedného odporučiť. “Ak sa tak nestane, ak sa výbor rozhodne, že ani jeden z navrhovaných kandidátov nespĺňa podmienky, celý proces výberu sa bude  musieť zopakovať,” dodal Bugár.
 
Príspevok Bugár: V koalícii rozmýšľame o štvorročnom mandáte prezidenta PZ zobrazený najskôr Hlavné správy.