Bratislava 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

O amnestiách bude parlament rokovať aj dnes popoludní

Líder koaličnej strany Most-Híd a podpredseda Národnej rady (NR) SR Béla Bugár podporí v pléne nielen deklaráciu odsudzujúcu amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998, ale aj opozičný návrh na ich zrušenie. Uviedol to dnes v stanovisku, ktoré poskytla tlačová tajomníčka strany Františka Dušíková.

Na snímke podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd) Na snímke podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd)

Amnestie udelené Vladimírom Mečiarom podľa Bugára jednoznačne zabránili nastoleniu spravodlivosti v prípade zavlečenia občana SR, prezidentovho syna, do cudziny. “Toto rozhodnutie zostalo ranou, s ktorou sa Slovensko doteraz nedokázalo vyrovnať. Vždy budem za každý krok, ktorý nás priblíži k dosiahnutiu spravodlivosti. Som rád, že sa tejto vláde ako prvej podarilo schváliť deklaráciu odsudzujúcu udelenie amnestií. Preto podporím prijatie uznesenia Národnej rady, ako aj návrh na ich zrušenie,” deklaroval Bugár.

O amnestiách bude parlament rokovať aj dnes popoludní. Na základe vládneho návrhu deklarácie by mal parlament odsúdiť akt zavlečenia občana SR do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky. Parlament má tiež odsúdiť amnestie vtedajšieho predsedu vlády Vladimíra Mečiara, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov.

“Slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia občana Ing. Michala Kováča ml. do cudziny. Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara,” píše sa v dokumente. Opozícia chce do textu doplniť vetu, že “NR SR vyjadruje vôľu vyrovnať sa s dôsledkami týchto hanebných činov schválením ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí o amnestii.”

Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) zároveň ústavným zákonom navrhuje zrušenie Mečiarových amnestií. Opozícii totiž deklarácia nestačí. Chce, aby bolo možné súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.