Slovensko 1. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Šéf Mostu-Híd Béla Bugár vraj nepozná dôvody opätovného otvorenia prípadu, týkajúceho sa financovania SDKÚ, píše sa v HNonline.sk
Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Škandál okolo financovania SDKÚ začal ešte v roku 2003, keď firma Soul na seba prevzala dlh strany vo výške 22,5 milióna korún. O rok na to kúpila od strany budovu v centre Bratislavy z peňazí, ktoré získala od švajčiarskej banky Credit Suisse na základe úveru. Tieto peniaze SDKÚ poslalo londýnskej firme Allied Wings.
V tom istom roku túto kauzu odhalila aliancia Fair-play. Strana mala v tom čase kontaktovať darcov SDKÚ zo zoznamu, ktorý je uvedený v účtovníctve strany. Niektorí jej však potvrdili, že dar nikdy nedali. Aliancia tiež disponuje aj písomnými dokladmi, v ktorých ľudia zo zoznamu popierajú, že strane poskytli dar.
Polícia preto začala trestné stíhanie pre trestný čin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s fiktívnymi darmi pre SDKÚ.
Toto stíhanie však prokuratúra v roku 2006 ukončila s tým, že skutok sa nestal.
Po štrnástich rokoch od začatia kauzy, ktorá zapadla prachom kvôli bývalému šéfovi prokuratúry Trnkovi sa znovuotvorenie prípadu môže zdať ako účelové.
Podľa Vagoviča sa vyšetrovatelia rozhodli, že budú preverovať financovanie všetkých strán.
Šéf Mostu sa k prípadu financovania strany SDKÚ vyjadril, že nevie aké sú dôvody na jej znovuotvorenie a proces sa ho netýka.
“Pán Dzurinda vedel, čo môže a čo nie. Nemyslím si, že by to takýmto spôsobom umožnil,” uviedol Bugár, ktorý nevie ani čo je pravda pri kauze hlasu podobnému Ficovi.
Podľa neho majú pri týchto kauzách konať orgány činné v trestnom konaní. Tiež vyhlásil, že nech vyšetrujú oni, pretože on nie je ani prokurátor ani sudca.
V stredu ako svedkovia k prípadu vypovedali dvaja bývalí ministri Milan Kňažko a Roman Kováč.
Bývalý minister zahraničných a kultúry Milan Kňažko bol vypovedať ako prvý. Polícia od neho chcela hlavne vedieť, aké dary dal on sám strane.
„Je tam raz 36 000 a raz 10 000 korún, za tie dva roky, čo pripúšťam. Pripúšťam to, lebo my sme tam mali voľné členské a zvýšené najmä v počiatku, ja som bol jeden zo spoluzakladateľov,“ povedal Kňažko po výsluchu novinárom.
Podľa jeho slov vraj vtedy takto fungovali všetky strany a sumy, ktoré dal tak nepovažuje za dary.
Po ňom na výsluch nastúpil Roman Kováč. Ten policajtom povedal:
„Viem len to, čo mám napísané v predvolaní, že ide o nejaké dokumenty, ktoré mám predložiť z rokov 2000 až 2002 a potom to viem, čo je v novinách, že sa opäť otvorila kauza Gorila, takže zrejme k tomu ma predvolali.“
V minulosti však už daroval strane sumu 10 000 korún, ktoré považoval len ako členský príspevok.
Na budúci týždeň dostal predvolanie aj bývalý podpredseda SDKÚ Ivan Šimko, ktorý v roku 2000 daroval strane dohromady 116 000 korún.