Bratislava 20. februára 2019 (HSP/Kombosnímka)
 
Kandidát na prezidenta Béla Bugár spolu s Františkom Mikloškom sú najdlhšie pôsobiacimi politikmi, ktorí sa uchádzajú o post prezidenta. Obaja menovaní sa zúčastnili debaty Prezidentský vlak 2019, ktorú zorganizovalo vydavateľstvo Petit Press

Na snímke František Mikloško a Béla Bugár

Mikloško na úvod spomenul nájomnú chladnokrvnú brutálnu vraždu Róberta Remiáša. „Áno v 1998 mečiarizmus padol, ale teraz došlo znovu k tomu, k vražde dvoch novinárov. Tak ako v dôsledku všetkých tých udalostí padol Mečiar, je našou povinnosťou, aby konečne padol Smer na čele s Róbertom Ficom. Strana Smer dotiahla Slovensko na pokraj katastrofy. Čaká nás boj o návrat k slušnej krajine, – to čo tak spontánne vykrikujú mladí ľudia a toto vidím ako svoje ďalšie poslanie.“
Mikloškovi najviac prekáža, že ďalší kandidát, sudca Harabin, zastáva kresťanské hodnoty a bojuje za tradičnú rodinu, pritom bol pred rokom 1989 sudcom v režime, ktorý prenasledoval kresťanských disidentov. „Keby nebol november 89, tak by bol stále členom KSČ. Ak sa hlásite k obrane kresťanstva, tak by ste sa mal pozrieť, ako ste sa vysporiadal s dobou, keď to kresťanstvo bolo prenasledované.“
Mikloško bol aktívnym kresťanským politikom 25 rokov. Vizitkou jeho činnosti v politike je, že dnes musí ochranu kresťanských hodnôt prevziať práve Harabin, keďže po 25 rokoch pôsobenia Mikloška a KDH sa kresťanská rodina ocitla v ohrození.
Pri otázkach na riešenie regionálnych rozdielov navrhol Milan Krajniak, že niektoré ministerstvá by sa mohli presunúť do regiónov, kde sú problémy, ktoré majú riešiť, najvypuklejšie.
„To musia byť všetky ministerstvá v Bratislave? Prečo by nemohlo byť napríklad ministerstvo práce a sociálnych vecí v Prešove, kde máme najväčšiu nezamestnanosť. Veď to sú tisícky dobre platených pracovných miest. Prečo nemôže byť ministerstvo dopravy v Žiline, prečo to nemôžme takto decentralizovať? Dajme regiónom pocítiť, že si ich vážime aj tým, že niektoré ústredne orgány štátnej správy premiestnime práve do tých regiónov, kde majú tú agendu, ktorú majú riešiť.“
„Tak toto určite nie je v kompetencii prezidenta, lebo prezident má obmedzené kompetencie. Ak by sme išli podľa tejto logiky, tak minimálne prezidentský úrad by sme mohli presunúť, lebo doteraz sme mali prezidentov z východu a aj vládu by sme mohli presunúť, lebo premiéri skoro vždy boli z východu, ale treba povedať, že za tejto vlády nezamestnanosť klesla“, sformuloval myšlienku Béla Bugár.
Je zarážajúce, že človek s takýmto obzorom, ktorý ani nepochopil o čom Krajniak hovoril, dokáže získavať dôveru občanov už pomaly 30 rokov. Pritom ani nevie z akých regiónov boli predsedovia vlád, ktorých všetkých zažil. Tak mu to pripomeňme.
Prvým predsedom slovenskej vlády ešte v rámci Československej federácie sa stal Ján Čarnogurský z Bratislavy. Prvým premiérom už samostatnej Slovenskej republiky bol Vladimír Mečiar z Ladomerskej Viesky, ktorý bol premiérom trikrát. Na krátke obdobie ho vymenil v poradí tretí Jozef Moravčík z Bratislavy, rodák z Očovej. Štvrtým a jediným premiérom z východu bol Mikuláš Dzurinda zo Spišského Štvrtku. Piatym bol Róbert Fico z Topoľčian, ktorý si funkciu zopakoval trikrát. Na dva roky ho vystriedala v poradí šiesta Iveta Radičová z Bratislavy. Siedmou osobou vo funkcii premiéra je súčasný predseda vlády Peter Pellegrini z Banskej Bystrice.
Bugár aj Mikloško tak nechtiac ukázali, aké majú schopnosti viesť prezidentský úrad. Jeden za svoju 25 ročnú neúspešnú politiku neviní seba, ale kádruje toho, kto ju chce za neho napraviť. Druhý zas nemá prehľad ani o veciach, ktorých sa priamo účastnil.
Tomáš Novák
 
Príspevok Bugár má prehľad! “Väčšina premiérov bola z východu.” A realita? Zo siedmich jeden zobrazený najskôr Hlavné správy.