Bratislava 29. novembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Ak sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) rozhodne, že už nemá zmysel pokračovať vo vláde, bude spochybnená zahraničná politika Slovenska. Zmena zahraničnej politiky môže ohroziť koalíciu

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Zdôraznil to podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár, ktorému sa nepáči, že koaliční partneri spochybňujú Lajčákovu prácu. V súvislosti s rokovaním o Globálnom pakte OSN o migrácii v Marrákeši Bugár povedal, že by Slovensko malo tlmočiť svoje výhrady a dostať ich do zápisnice z rokovania.
Výhrady môže Slovensko podľa analýzy komunikovať len tým, že sa zúčastní rokovania v Marrákeši, upozornila šéfka zahraničného parlamentného výboru Katarína Cséfalvayová, ktorá kritizuje politikov, že naskočili na vlnu populizmu. Aj podľa Bugára viacerí politici v súvislosti s paktom strašili ľudí. Pakt je podľa jeho slov o migrantoch, nie utečencoch. “A hovorí o tom, že suverenita štátov nie je ohrozená,” vyhlásil. Analýza podľa neho ukázala, že účasťou Slovenska na fóre nevzniká žiadna právna ani iná povinnosť. “Nemáme z nej žiadne politické záväzky,” doplnil.
Bugár tiež hovoril o situácii na Ukrajine a aktuálnom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorý vznikol po incidente medzi námornými silami v Kerčskom prielive. Bugár by Rusko priamo nazval agresorom. Na dianie na Ukrajine by reagoval tvrdšie. “Rusko je agresor a máme ho odsúdiť,” vyhlásil.
 
Danko vyzýva na rešpektovanie rozhodnutia v otázke paktu o migrácii
Predseda Národnej rady (NR) SR a SNS Andrej Danko vyzýva všetkých, aby rešpektovali rozhodnutie parlamentu, ktorý schválil uznesenie ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Žiada v ňom vládu o odmietnutie paktu. Danko dodáva, že v uznesení nie je napísaný zákaz účasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši, ale spolieha sa na to, že premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) dodrží slovo a za Slovensko do Marrákeša nikto nepôjde

Na snímke predseda SNS Andrej Danko

Šéfa Smeru-SD Roberta Fica Danko zas žiada, aby zjednal nápravu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom (nominant Smeru-SD).
“Národná rada dala jasné posolstvo a uznesenie, že nechce, aby Slovensko bolo viazané paktom. Verím, že predseda vlády svoje slovo dodrží a žiadny úradník, úradníčka ani upratovačka zo slovenskej ambasády nebude na rokovaní v Marrákeši sedieť. Som presvedčený, že tam nebude nikto zo Slovenska,” vyhlásil Danko na tlačovej konferencii v parlamente. Žiada ministra Lajčáka, aby sa vrátil k diplomatickému slovníku a ako člen vlády rešpektoval rozhodnutie parlamentu. “V parlamentnej demokracii si nikto nemôže dovoliť spochybňovať parlament,” zdôraznil Danko s tým, že za uznesenie hlasovalo 90 poslancov, teda nejde len o názor SNS.
Na otázku, či by ho mrzel odchod Lajčáka z vlády, Danko uviedol, že mu ide o vec a nerieši, či je ministrom Lajčák, alebo niekto iný. Nekomentuje informácie, že by v prípade Lajčákovej demisie mal byť novým ministrom zahraničia šéf Smeru-SD Fico. “Je to vec Smeru-SD,” odvetil Danko. SNS podľa jeho slov nepodporí prípadnú mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa opozícia pokúšala odvolať Lajčáka z funkcie.
 
 
Príspevok Bugár: Ak Lajčák odíde z vlády, bude spochybnená zahraničná politika SR zobrazený najskôr Hlavné správy.