Vatikán 18. júna 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Návšteva Ženevy 21. júna bude 23. zahraničnou cestou pápeža Františka. Na ekumenickú púť sa vyberie pri príležitosti 70. výročia založenia Svetovej rady cirkví. Ide už o štvrtú návštevu pápeža v tomto švajčiarskom meste.

Na snímke pápež František

Ženeva už 10. júna 1969 bola cieľom pápeža Pavla VI., ako vôbec 5. zahraničná cesta pápeža v súčasných dejinách. Uskutočnila sa pri príležitosti 50. výročia Medzinárodnej organizácie práce, no Pavol VI. v jej priebehu navštívil zároveň aj sídlo Ekumenickej rady cirkví.
Dve návštevy sv. Jána Pavla II.
Svätý Otec Ján Pavol II. mal v pláne navštíviť Ženevu v roku 1981 na pozvanie Medzinárodnej organizácie práce, avšak kvôli atentátu 13. mája ju odložil na nasledujúci rok, 15. jún 1982. V rámci cesty vtedy pápež navštívil Výbor červeného kríža, Európsku organizáciu pre jadrový výskum a stretol sa s reprezentantmi medzinárodných katolíckych organizácií. O dva roky neskôr, 12. júna 1984, svoju cestu zameral na návštevu sídla Ekumenickej rady cirkví a Ekumenického inštitútu Bossey.
Pápež František ako ekumenický pútnik
Pápež František navštívi Ženevu pri príležitosti osláv 70. výročia vzniku Ekumenickej rady cirkví (World Council of Churches – WCC), podujatia veľkého ekumenického významu, keďže Katolícka cirkev s Radou udržuje veľmi dobré vzťahy, a to prostredníctvom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.
Bude to „ekumenická púť“ pápeža, podobne ako to bolo aj pri jeho ceste do švédskeho Lundu v roku 2016 pri 500. výročí Lutherovej reformy. Pripomeňme, že pápež František má tiež veľmi bratský vzťah s konštantinopolským ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. a  stretol sa už aj s moskovským patriarchom Kirillom, a to v roku 2016 na Kube.
Stretnutie s kresťanmi Severnej Kórey
V dňoch 15. – 21. júna sa v Ženeve koná veľké zhromaždenie centrálneho výboru Ekumenickej rady cirkví, na ktorom sa zúčastňuje aj delegácia kresťanov Severnej a Južnej Kórey.  Tých osobne pozdraví pápež František, ktorý príde do Ženevy v záverečný deň zasadania. Jednou z ústredných tém pápežovej cesty bude aj otázka pokoja a podpory utečencov zo strany cirkví. Spomedzi 350 cirkví zastúpených v Ekumenickej rade tvoria väčšinu cirkvi z prostredia Afriky a Ázie. Práve odtiaľ pochádza väčšina ľudí utekajúcich v posledných rokoch do Európy – kolísky katolíckeho, pravoslávneho i protestantského vyznania.
Svätá omša pre švajčiarskych katolíkov
Ako pastier univerzálnej Katolíckej cirkvi pápež pri svojich apoštolských cestách prichádza povzbudiť aj miestnu komunitu katolíkov. V Ženeve bude Svätý Otec sláviť eucharistiu s katolíkmi celého Švajčiarska v komplexe výstaviska Palaexpo. Bezplatné lístky na svätú omšu s pápežom Františkom sa na internete minuli v priebehu jediného dňa.
Ako pre agentúru SIR uviedol Mons. Charles Morerod, biskup Diecézy Lausanne-Ženeva-Fribourg, pápež príde do „krajiny bohatej na rozličné kultúry, ktoré vedia dobre spolunažívať, avšak je to aj krajina s jedným z najväčších počtov samovrážd v Európe“, a to aj napriek jej ekonomickému blahobytu. Čo očakáva Švajčiarsko od Svätého Otca? „Posolstvo nádeje a radosti“, uviedol ženevský biskup.

Príspevok Budúcotýždňová cesta Svätého Otca do Ženevy bude ekumenickou púťou zobrazený najskôr Hlavné správy.