Košice 27. februára 2019  (HSP/Foto:Jalal Suleiman)
 
Prezident Andrej Kiska privíta vo štvrtok (28. 2. 2019) v Košiciach prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9) – Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Pozvanie na stretnutie prijal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý priletí do Košíc dnes večer. Komunisti v tejto súvislosti chystajú protesty, ale nemusia zožať veľa slávy

Na snímke zeslo protestu

Hlavným cieľom podujatia iniciovaného slovenským prezidentom A. Kiskom je pripomenúť si 70. výročie vzniku NATO, 15. výročie vstupu Slovenskej republiky a ďalších členov B9 do NATO a 20. výročie vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska.
V tejto súvislosti Sýrčan a podpredseda KSS Jalal Suleiman očakáva sa “tak ako vždy, útoky na RF v rámci vojnového štvania a vytvárania atmosféry nenávisti voči Rusku vo východnej časti európskeho kontinentu”, a kritizuje postoj predstaviteľov SR:
“Je trestuhodné, že niektorí predstavitelia SR nie len participujú, ale priam iniciujú podobné aktivity, ktoré len a len posúvajú mierumilovnú Slovensku spoločnosť smerom k neprirodzenemu postaveniu vo svete nadčasových hodnôt akým je mier pravom je.”
Suleiman avizuje, že “košickí vlastenci, komunisti a mieroví aktivisti” pripravujú pre Stoltenberga “teplé privítanie”:
“Nebudú fanfáry, ani chlieb a soľ, ani pionieri s mávatkami, ale individuálne protesty nesúhlasiacich občanov. Košická, ani východoslovenská komunistická ľavica nie je stotožnená s prítomnosťou generálneho tajomníka zločineckej organizácie NATO a jeho nochsledov na Slovensku a v metropole východného Slovenska.”
Podľa komunistov je Slovensko mierovou krajinou, Košice sú mestom mieru, “a preto prítomnosť vojnových štváčov v meste je nežiaduca.
Preto, aktivisti a mierumilovní vyzývajú širokú verejnosť sa zapojte do týchto aktivít ktoré budú trvať celý deň zajtra 28.2.2019.”
Protestujúci budú s transparentmi stáť na rôznych strategických miestach Košíc – na trase presunu prezidentov a predstaviteľov NATO z letiska do mesta, pred hotelom Hilton, pred Kulturparkom, pred starou radnicou mesta, na Hlavnej ulici, pred Malou scénou a na dôležitých miestach starého mesta.
Je možné, že protesty budú organizovať aj iné skupiny, či politické zoskupenia a komunisti, ktorí sú pre bežných ľudí už len nositeľmi sentimentu a zašlej slávy, pravdepodobne zostanú nepovšimnutí.
 
 
Príspevok “Budú zase štvať proti Rusku”: Komunisti sa chystajú do Košíc na dôležité stretnutie prezidenta Kisku s predstaviteľmi NATO a 9 prezidentmi protestovať zobrazený najskôr Hlavné správy.