Kyjev 27. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)

Dňa 9.12.2019 sa v Paríži uskutoční stretnutie Normandskej štvorky, na ktorom sa pravdepodobne osobne stretnú aj ruský prezident Putin a ukrajinský prezident Zelenskyj. Ruskí a ukrajinskí analytici venujú tomuto stretnutiu značnú pozornosť a v ruskej a ukrajinskej tlači sa objavujú rôzne analýzy o tom, ako toto stretnutie dopadne

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Časť ukrajinských analytikov sa obáva, že Putin v Paríži jednoducho Zelenského politicky zmetie zo stola. Poukazujú na skutočnosť, že Trump dáva od Ukrajiny ruky preč a Ukrajina sa stáva pre neho toxickou, rovnako ako sa stáva toxickou i pre klan Bidenovcov, Biden sa angažuje v americkom vnútropolitickom boji proti Trumpovi. Keďže sa Biden už pripravuje na súboj o prezidentské kreslo, potrebuje toxické kontakty s Ukrajinou stlmiť. Podľa ukrajinských analytikov Zelenský prišiel zelený v tvári už zo stretnutia s Trumpom vo Washingtone, stretnutie s Putinom v Paríži neveští takisto pre Zelenského veľa dobrého, takže zelená tvár Zelenského sa môže podľa ukrajinských analytikov zopakovať.

Ide o to, že podľa väčšiny ruských a ukrajinských analytikov v Paríži určite prinútia Zelenského podpísať nejaký dokument. Na Ukrajine to však opozícia proti Zelenskému bude vydávať za akt defétizmu vo vzťahu k Rusku. Každý pokus o kompromis totiž ukrajinskí banderovci  vnímajú ako svoju porážku, ich cieľom je neustále situáciu na Ukrajine vyhrocovať.

Podľa ruských a ukrajinských analytikov je teda celkom možné, že po návrate z Paríža bude v Kyjeve očakávať Zelenského rozzúrený dav banderovcov huckaný manipulátormi, ktorí jednoducho potrebujú bytostne udržiavať napätie na Ukrajine a burcovať v Ukrajincoch protiruskú nenávisť.

Rusko má ako zatlačiť na Ukrajinu, Ukrajinci sú totálne závislí od ruských dodávok plynu a ropy. Zelenský má značne obmedzenú slobodu jednania, je totálne závislý aj od Američanov. Američania by boli zase veľmi radi, keby ukrajinský projekt, ktorý Američanom nevyšiel tak ako si predstavovali, začali v širšej miere financovať Európania.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj