Praha 22. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Bývalý český prezident Václav Klaus poskytol rozhovor vydaniu Lidových novín, v ktorom hovoril o pandémii a o tom, ako zmení koronavírus život obyvateľov Českej republiky. Došlo aj na problémy EÚ, ktoré práve táto nákaza odhalila

Na snímke Václav Klaus

Na začiatku rozhovoru Klaus vyhlásil, že ide o najväčšiu udalosť našich životov tohoto typu. Poznamenal, že sto rokov od epidémie španielskej chrípky tu nič porovnateľného nebolo.

Takže je to mimoriadny fenomén, ktorý nemožno bagatelizovať. K tomu dávam tri výkričníky. Na druhej strane ako ekonóm, ktorý žije nie v absolútnych súdoch, ale v súdoch relatívnych, viem, že základom ľudského rozhodovania je tradeoff. Teda, že v každom našom rozhodovaní vždy platí neodstrániteľný vzťah niečo za niečo. Je to večná dilema. A v nej sa teraz v naozaj veľkej miere ocitáme, zdôraznil bývalý prezident.

Keď išlo o reštriktívne opatrenia zo strany vlády v boji proti koronavírusu, Klaus vyjadril pochybnosti, či naozaj natoľko pomáhajú, aby to ospravedlnilo ohromné straty, ktoré tieto opatrenia vyvolajú.

Skúsený politik predpokladá, že veľké firmy to prežijú, ale malé dodávateľské firmy, alebo živnostníci padnú.

V tejto súvislosti pripomenul, že kancelárka Angela Merkelová a jej vláda v posledných rokoch hospodárili natoľko zodpovedne, že Nemecko teraz rozpočtové rezervy, ktoré môže využiť v kríze.

Ale my bohužiaľ túto možnosť nemáme. Kvôli maláčovskej revolúcii v našej finančnej politike. Hoci pani Maláčová nie je ministerkou financií, a hoci sa tejto revolúcii ministerka financií Schillerová myslím celkom pekne bráni. A ja jej v tom veľmi fandím. Takže kvôli maláčovskej finančnej revolúcii sme si vybrali všetky potenciálne rezervy. Treba to povedať takto brutálne a takto nahlas. A nech pred nami nikto nešermuje číslom, ako málo percent predstavuje dlh vo vzťahu k nášmu HDP, okomentoval problém exprezident.

Potom upozornil na to, aká budúcnosť čaká ľudí vzhľadom k dnešnej situáciiV tejto oblasti vraj budeme musieť zmeniť svoje správanie a pripraviť sa tak o pohodlie. Budeme musieť vykonať škrty, uviedol politik.

Klaus sa vyslovil k možným kladným účinkom, ktorým by paradoxne mohol prispieť komplikovaný stav vecí. Tu však optimizmom nehýril.

Rad ľudí je zrazu nadšený, že sa tak odhalila vo svojej bezvýznamnosti a bezcennosti Európska únia. Že to snáď už konečne všetkým dôjde a bude koniec tomu šialenému experimentu unifikácie a likvidácie národných štátov. Musím povedať, že by som bol šťastný, keby to tak bolo. Ale nič také nevidím. Bruselskí papaláši sa budú správať tak, ako sa správali v posledných dňoch a nemyslím, že by od svojej zhubnej myšlienky násilného zjednotenia Európy chceli niekedy upustiť, vyjadril svoj názor Klaus.

V rozhovore nechýbala téma aktivít proti klimatickým zmenám. Podľa Klausa a jeho okolia sa teraz ukáže, že je nemožné financovať všetky zelené nezmysly a ďalej bojovať proti globálnemu otepľovaniu.

Potom odkázal na austrálsky mesačník Quadrant, ktorý považuje za najlepší časopis súčasného svetaA tam niekto trefne poznamenal, že keď  sa hovorí, že šíreniu koronavírusu bude brániť teplé počasie, tak že to globálne oteplenie je predsa len na niečo dobré. To sa mi zdalo veľmi vtipné, podotkol bývalý prezident.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj