Amsterdam 22. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Geert Vanden Wijngaert)
 
Holandské bezpečnostné zložky majú možnosť získať väčšie právomoci. Holanďanie sa totiž nezáväzným referendom vyjadrili k rozsiahlešiemu zhromažďovaniu informácií o občanoch, uvádza agentúra Reuters

Na snímke holandský premiér Mark Rutte

Z 83% hlasov spočítaných v ranných hodinách vo štvrtok to odmietlo 48,9% a súhlasilo 47,2%. Výsledky sú skutočne tesné, pretože exit poll realizovaný národným médiom NOS zistil tesnú väčšinu vyjadrenia “áno”.
Hoci referendum nie je záväzné, holandský predseda vlády Mark Rutte vyhlásil, že výsledok vezme vážne, pretože je potrebný na predchádzanie teroristickým útokom. “Nie je to tak, že naša krajina nie je bezpečná, ale tento zákon nás urobí bezpečnejšími,” dodal Rutte.
Záväzný zákon však už schválili obe komory parlamentu. Ak by skutočne prešiel, na základe neho by potom tajné (špionážne) agentúry mohli sledovať komunikáciu na internete, zhromažďovať informácie až na tri roky a zdieľať ich so spriaznenými agentúrami.
To kritizovalo mnoho aktivistov a aj politikov. Napriek tomu sa vyzbieralo dostatočné množstvo podpisov na vyhlásenie referenda.
Skupina pre digitálne práva “Bits of Freedom” uviedla, že podľa zákona by sledovania museli byť vopred schválené nezávislým panelom, ale zároveň podotkla, že sa stále obáva porušovania súkromia a naliehala na opätovné posúdenie zákona.
 
 
Príspevok Bude veľký brat ešte väčší? Dovolia Holanďania masovejšie zhromažďovanie súkromných informácií? zobrazený najskôr Hlavné správy.