Bratislava 23. februára 2019 (HSP/TASR- Michal Svítok)
 
Rysuje sa volebné prekvapenie? Podľa niektorých prieskumov už vedie v rebríčkoch predvolebných preferencií Zuzana Čaputová. Ale kto vlastne je táto kandidátka doposiaľ ukrytá za chrbtom papierového favorita Mistríka? Vieme o nositeľke ceny Hillary Clintonovej to podstatné?

Na snímke Zuzana Čaputová

Prieskumy sú rôzne: tie oficiálne, ktoré majú objektívne informovať verejnosť, a potom tie druhé, ktoré si dávajú robiť médiá, firmy, strany neoficiálne samy pre seba, aby vedeli, ako sa veci majú naozaj. O čiastkových predbežných výsledkoch jedného takéhoto prieskumu, týkajúceho sa nadchádzajúcich prezidentských volieb, sme sa dozvedeli prednedávnom – a sú naozaj prekvapujúce. Podľa nich vedie s pomerne veľkým náskokom kandidátka Zuzana Čaputová.
Táto správa však pre mnohých nebola veľkým prekvapením. Je verejným tajomstvom, že Róbert Mistrík bol pre „architektov našej svetlej budúcnosti“ tak trochu šliapnutím vedľa: je nevýrazný, nesympatický a neempatický, keď veľa bodov stratil napríklad tým, ako arogantne sa staval do roly favorita v čase, keď to ešte naozaj nebolo ani trochu vhodné.
A práve pre tento prípad tu je kandidátka v zálohe, z ktorej sa teraz stáva hlavný tromf: Zuzana Čaputová. Na prvý dojem môže na občanov pôsobiť pozitívne: výzorom, ale tiež tým, že jej hlavnou témou, ktorá sa stále zdôrazňuje, je jej osobná účasť v boji proti „zlej“ pezinskej skládke odpadu – aspoň takto to je mediálne prezentované.
Čaputovú v roku 2012 nominovali na „Medzinárodnú ženskú cenu odvahy“ (písalo sa o tom napríklad TU:). Túto cenu udeľuje ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová ženám, ktoré „bojujú za ľudské a sociálne práva“ – inými slovami, ktoré si Spojené štáty vyberú za svoje kádre. Nominujú ich americké ambasády po celom svete. Čaputovej cenu odovzdala aktivistka Zuzana Wienk, ktorá bola nominovaná pred dvoma rokmi, a ktorá tiež nedostala ocenenie len tak pre nič za nič.
Mimochodom, ako to vlastne bolo s tou skládkou? Na tejto stránke nájdete trochu inú pointu toho príbehu, než poznáme z rozprávania pani Čaputovej. Dozvieme sa tam napríklad, že skládku najprv všetci chceli a mala ju spravovať firma Petmas-Gerber, s.r.o., vo vedení ktorej pracoval aj otec pani Čaputovej Štefan Strapák. Toho však odtiaľ vyhodili a od tohto momentu zmenilo mesto Pezinok názor o 180 stupňov a „aktivisti“ Via Iuris začali proti skládke bojovať.
Kto je Via Iuris, mimovládna organizácia, pre ktorú Čaputová pracovala 16 rokov? Je to prominentné hniezdo „slniečkových“ právnikov, medzi ktorými sa objavujú aj také hviezdy ako organizátor slušných protestov Juraj Šeliga. O jej financovaní píšeme napríklad TU, ale pointu už zrejme tušíte – financovaná je z prevažnej časti Nadáciou otvorenej spoločnosti a Nórskym finančným mechanizmom, čo sú inštitúcie, za ktorými je ten, ktorého meno sa v slušnej spoločnosti nepatrí vysloviť. Na ich stránke medzi sponzormi bola tiež uvádzaná spoločnosť ESET a veľvyslanectvo USA, avšak tento zoznam sponzorov zo stránky medzičasom zmizol.
A ako je financovaná Čaputovej prezidentská kampaň? Okrem drobných darcov sú tu príspevky výlučne z jedného „hniezda“, a to je hnutie, kde je Čaputová podpredsedníčkou. Sumou nad 10 000 eur jej prispeli: Progresívne Slovensko, Lucia Pašková, Michal Truban, Ivan Štefunko, Miloš Jaroska. Podstatnú časť tejto sumy, do dnešného dňa to bolo spolu 178 700 eur, tvoria príspevky od Progresívneho Slovenska, ktoré, mimochodom, nefigurujú na transparentnom účte „progresívnych Slovákov“ určenom na podporu prezidentskej kandidátky Čaputovej (žeby chybička?).
Kto financuje Progresívne Slovensko? Transparentný účet hnutia sa nám nepodarilo nájsť, ale na ich stránke v časti financovanie je zoznam darcov aj so sumami. Tam si každý môže ľahko všimnúť, že podstatnú časť financií, ktoré hnutie dostáva, tvoria dary jeho predsedu Ivana Štefunka. Dá sa teda povedať, že Čaputovej prezidentská kampaň je financovaná najmä podnikateľom Štefunkom. A kto je Štefunko? Podnikateľ, o biznise ktorého sa v ostatnom čase všeličo šušká, najmä v súvislosti s eurofondami a nie celkom „kóšer“ lobingom. Napriek politicky silnému vymedzeniu sa voči vládnej koalícii, veľkú časť jeho podnikania tvoria práve štátne zakázky. Aby však bol obraz úplný, treba spomenúť aj vzťahy medzi Progresívnym Slovenskom a ľuďmi zo spoločnosti ESET, napríklad Antonom Zajacom, ktorý vznik tohto hnutia finančne podporil. ESET je tiež väčšinovým vlastníkom Denníka N, v redakčnej rade ktorého figurovala Zora Jaurová, podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko. Atď., atď.
Berúc do úvahy pavučinu týchto vzťahov, v ktorých je kandidátka zamotaná, je namieste sa pýtať, koho záujmy vlastne bude ako prezidentka obhajovať. Dnešný prezident ani príliš neskrýva, že slogan amerického prezidenta „America first!“ je súčasťou jeho dennej modlitby. Bude Zuzana Čaputová iná?
 
Ivan Lehotský
 
Príspevok Bude slovenská Hillary, nositeľka Clintonovej ceny, napokon prekvapivým víťazom súboja o prezidentský palác? zobrazený najskôr Hlavné správy.