Washington 7. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Medzinárodná skupina vedcov preukázala existenciu super masívnej čierne diery v centre Mliečnej dráhy, uviedlo 1. novembra Astronomy & Astrophysics

Ilustračné foto

Čierna diera sa nachádza v relatívne malej vzdialenosti od slnečnej sústavy – 26 tisíc svetelných rokov. Hmotnosť čiernej diery sa odhaduje na zhruba štyri milióny Sĺnk (kompletný dokument na odborný článok možno pozrieť TU). Je to veľa alebo nie je? Je to nebezpečné alebo nie?
Pred časom slávny ruský vedecko-populárny kanál Naked Space na Telegrame zverejnil štúdiu o tom, čo sa stane, ak sa v samotnej slnečnej sústave objaví čierna diera.
Sputnik uvádza základné tézy:
1. Obrovská váha čiernych dier ohýba priestor a čas. Čierne diery absorbujú milióny hviezd.
2. Ak sa priblížite k čiernej diere (napríklad na kozmickej lodi), stretnete sa s extrémnou gravitáciou, potom budete nasatý dovnútra, vcelku to bude ako vo filme Interstellar.
 

 
3. Slnko sa nikdy nestane čiernou dierou. K tomu potrebujeme hmotu, ktorá je zhruba 10-15krát nadradená slnečnej.
4. Spontánne vyskytnutie čiernej diery v blízkosti Zeme je nemožné.
5. Ak sa čierna diera priblíži z diaľky, pocítime to, pretože sa zmení obežná dráha planéty. Na Zemi sa zmenia prílivy a farba oblohy.
6. Ak sa v dôsledku prístupu čiernej diery odkloní obežná dráha našej planéty od Slnka, budeme trpieť teplotnými zmenami a zvláštnosťami ročného obdobia.
7. V najhoršom prípade Zem jednoducho spadne na Slnko, alebo vyjde do voľného pohybu v priestore, čo povedie k studenej smrti celého ľudstva.
8. Vo všeobecnosti to závisí na veľkosti čiernej diery. Ak sa k nám dostane super masívna čierna diera, ktorej hmotnosť o niekoľko miliárd prevyšuje hmotnosť Slnka, všetko skončí veľmi rýchlo, pretože “guľa pôsobenia” tejto diery bude päťkrát väčšia ako slnečná sústava.
9. Napríklad, ak sa v blízkosti Neptúna objaví čierna diera o hmotnosťou 10-krát prevyšujúcu hmotnosť Slnka, ktorá letí rýchlosťou 300 km/s, budeme mať sto rokov, aby sme to všetko na Zemi ukončili. Najmä ľudstvo môže dokončiť celosvetovú vojnu a zničiť sa, než nás táto diera “navštívi”.
10. Našu planétu čaká zaujímavá skúsenosť v super masívnej čiernej diere s hmotnosťou niekoľkých miliónov Sĺnk, akou je napríklad nachádzajúca sa v centre našej galaxie. Budeme mať 16 sekúnd, než dosiahneme bodu jedinečnosti, teda srdce čiernej diery.
11. Pád do čiernej diery bude pripomínať proces uspávania alebo zamilovania. Priestor okolo bude pripomínať bublinu.

12. Keď dosiahneme bod singularity, roztrhne sa na atómy. Teda čas a priestor, ktorý je nám známy, skončí. Čo sa stane ďalej – nevieme.
13. V súčasnej dobe bola potvrdená existencia približne 2 000 putujúcich čiernych dier, ale pravdepodobnosť, že aspoň jedna z nich dorazí k Zemi, je takmer nulová.
 
Príspevok “Bude sa to podobať procesu zaspávania.” Prepad do čiernej diery v 13 bodoch zobrazený najskôr Hlavné správy.