Brusel 2. februára 2018 (HSP/Financial Times/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Financial Times uvádza, že EÚ je pripravená do roku 2025 prijať do svojich radov 6 krajín Balkánu. Dôvodom rozširovania je snaha vniesť nový dych do rozširovania Európskej únie, posilniť kontrolu migrácie do Európy, pretože cez Balkán stále smerujú toky migrantov a takisto bojovať proti ruskému vplyvu v balkánskom regióne.
Ilustračné foto

Viacerí členovia EÚ sa však obávajú ďalšieho rozširovania. Členmi EÚ by sa tak mali stať Albánsko, Srbsko, Čierna Hora, Kosovo, Macedónsko a Bosna a Hercegovina. Rok 2025 vnímajú mnohí lídri EÚ nie ako reálny dátum, ale ako stimul a motiváciu.
Z uvedených štátov len dva štáty – Srbsko a Čierna Hora začali rozhovory o vstupe do EÚ. Podľa Junckerových názorov majú Srbsko a Čierna Hora reálnu šancu stať sa členmi EÚ do roku 2025. EÚ začala rokovania o pristúpení Čiernej Hory v roku 2012 a so Srbskom v roku 2014. Poslednou krajinou, ktorá vstúpila do EÚ bolo Chorvátsko v roku 2013 a počas celej histórie organizácie len jedna krajina informovala o svojej snahe z EÚ vystúpiť. V Júni 2016 sa vo Veľkej Británii uskutočnilo referendum, pri ktorom 51,9% obyvateľov hlasovalo za Brexit.
Môžu nastať problémy s prijatím do EÚ štátu Kosovo, ktorého vznik neuznalo viacero štátov, vrátane Španielska, Rumunska či Slovenska. (Uznaním Kosova by Španieli de facto legitimizovali odstredivé tendencie Katalánska či Baskicka, Rumunsko a Slovensko sa obáva obdobných aktivít zo strany maďarskej menšiny) Vznik Kosova presadzovali najmä USA, na území Kosova sa dnes nachádza veľká americká základňa Bondsteel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.