Bratislava 26. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) reagoval na sociálnej sieti na vyjadrenia kontroverzného konšpirátora Juraja Smatanu, ktorý nedávno v príspevku použil nacistický pozdrav. Blahovi sa taktiež nepozdáva názor blogera Denníka N, ktorý naše územie oslobodili Ukrajinci.

Na snímke Juraj Smatana

Blaha obom konšpirátorom odkázal: “Tak teraz kto je väčšia trúba? Smatana, ktorý pri príležitosti SNP používa nacistický pozdrav, typický pre ukrajinských banderovcov a fašistov, alebo Marec, ktorý sa tvári, že nás od fašizmu oslobodili Ukrajinci? Chlapci, dajte si facku. Obaja.”
Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti upozornil, že ak niekto používa fašistický pozdrav, považuje ho za fašistu. “Som presvedčený, že Smatanu by ta toto mala riešiť NAKA. Keď už NAKA rieši Štúra, tak hádam nenechá len tak Banderu,” uviedol a dodal: “Po druhé, oslobodil nás Sovietsky zväz. A Sovieti išli k Dukle kvôli rozhodnutiu Stalina. To bol, mimochodom, Gruzínec. A Hitler Rakúšan. Čiže ak by sme sledovali Marcovu národnostnú logiku, tak Nemecko a ZSSR sú v klídku, za koncentráky a gulagy môže Rakúsko a Gruzínsko. Perfektné!”
“Ono je to vlastne milé: podľa národnostného kľúča je Pražská jar čisto slovenským dielom, lebo Dubček, za Titove reformy vďačí Juhoslávia Chorvátsku, lebo tam sa Broz narodil, francúzsky cisár Napoleón dobýjal Európu, lebo Korzika a Ukrajina si darovala Krym sama, čiže vlastne v 1954 prebehla svinská anexia, lebo Chrusčov je Ukrajina. Skvelé! A čo tak spraviť z Marxa Izraelčana – ideš, Marec!”
Blaha nerozumie, prečo sa pravicová tlač vysmievala šéfovi českých komunistov, keď spomenul, že Brežnev a veľká časť členov politbyra v ZSSR v roku 1968 nebola narodená v Rusku, ale na Ukrajine. “Však čo, veď podľa Marcovej logiky je úplne v poriadku povedať, že v 1968 tu bola invázia Ukrajincov.”
“Železná logika slovenskej pravice: za všetko zlo môžu Rusi, čiže v 1968 to boli oni, čo nás okupovali. Žiadni Ukrajinci, žiadni Maďari, žiadni Poliaci. Rusi. Síce išlo o Varšavskú zmluvu na čele so ZSSR, ale to je jedno, to sú vraj Rusi. Presnejšie – dnešná Ruská federácia. A úplne najpresnejšie – Putin.”
“Ale pozor, v 1944-45 nás už neoslobodzovali Sovieti či Rusi – čo ste? Oslobodili nás predsa Ukrajinci! Tvrdí Marec. To už nebol ZSSR, ktorý je v roku 1968 pre pravicu synonymom pre Rusko, to už sú hrdinskí banderovci, ktorých nazi pozdrav si treba zakričať. Bravo! Marec a Smatana práve ukázali, že logika je pre slovenskú liberálnu pravicu neznáma disciplína. Ale zato hlúposť je ich dôverná kamarátka. Gratulujem.”

Na snímke Ľuboš Blaha

Blaha na záver príspevku pripomenul: “Takže ešte raz, chlapci: od fašizmu nás oslobodil Sovietsky zväz. Červená armáda. Žiadni banderovci, žiadni ukrajinskí fašisti. Sovietski komunisti. Prejavte im úctu. Áno, Červenej armáde, áno, komunistom, áno, Sovietom! Tým vďačíme za slobodu! A už sa s tým konečne zmierte, lebo zo seba robíte neskutočných bláznov. Keby ste neznevažovali odkaz SNP, tak sa zasmejem. Ale takto mi je z vás doslova nevoľno, tupci.”
Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha reagoval na to, že bloger Smauel Marec na Facebooku uviedol “skutočnú pravdu o SNP”. Veliteľmi sovietskych partizánskych jednotiek počas povstania boli podľa neho Piotr Alexejevič Veličko narodený neďaleko Charkova a Sidor Artemjevič Kolpak narodený pri Poltave. “Znejú vám tie mená rusky? No ani mne! Charkov a Poltava sú totiž, ako asi viete, na Ukrajine. Ale poďme ďalej. Kto vyhnal Nemcov v roku 1945? Nuž, 1., 2., 3. a 4. ukrajinský front.”
Marec ďalej uvádza: “Samozrejme, dá sa namietať, že ide skôr o geografické označenie, ale pred faktami sa utiecť nedá. Vrchným veliteľom jednotiek bol Kirill Semjonovič Moskalenko narodený v Grišne na Ukrajine. Po prelomení nemeckej obrany sa vojská rozdelili a 2. a 4 front viedol legendárny maršal Rodion Malinovskij narodený v Odese. Odesa je krásny prístav. Ukrajinský prístav. Aj 2. a 4. ukrajinský front sa potom rozdelili. Druhý pod vedením Malinovského oslobodil Bratislavu, štvrtý Prešov a Košice. Vrchným veliteľom 4. ukrajinského frontu Andrej Ivanovič Jeremenko, ktorý sa narodil v Markivke. Už vám ani nejdem hovoriť, v ktorej krajine tá Markivka leží.”

Marec napísal, že buď uznáme, že argument Ukrajinou je totálna blbosť, alebo prepíšeme históriu a povieme, že fašistov zo Slovenska vyhnali Ukrajinci.

 
 

 

Príspevok Bude NAKA za použitie fašistického pozdravu riešiť aj Juraja Smatanu? zobrazený najskôr Hlavné správy.