Bratislava 3. mája 2019 (HSP/Foto:HSP)

Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia

Prinášame vám po krátkom čase nový prieskum z dielne agentúry VOX (voxprieskum.sk), ktorá politické prieskumy realizuje priebežne a v každom okamihu tak vie poskytnúť aktuálne výsledky

Výsledky, ktoré vám prinášame po dvoch týždňoch sa od pôvodných len mierne líšia,  a potvrdzujú tak trendy, ktoré boli pri prvom prieskume so zaradením dvoch ešte iba predpokladaných strán (Kiskova, Harabinova) pre mnohých šokujúce. Zároveň ukazujú zaujímavú skutočnosť, ako vstup / vypadnutie jednej strany mení rozloženie síl v novom parlamente.

Z minulého prieskumu agentúry VOX vyplynulo, že prípadná koalícia Andrej Kisku s novou stranou, Progresívne Slovensko a Spolu, SaS a Oľano nebudú Borisa Kollára potrebovať. Dnešný prieskum agentúry VOX, ukazuje, že áno. Nebolo by to však zásluhou hnutia Sme rodina, ale zásluhou SNS. Ak by sa tej podarilo získať viac než 5 % čo je možné, lebo okolo tejto hodnoty v prieskume osciluje, tak zásadne zmení rozloženie mandátov a z doteraz nepotrebného Borisa Kollára sa stane veľmi dôležitá osoba.

Graf

V grafe od agentúry VOX jednoznačne vidno, že ohlásené, ale zatiaľ neexistujúce strany (Kiska, Harabín) klesli. Tento jav je prirodzený. Strany sú neaktívne, ich budúci lídri sú ticho a personálne obsadenie strán a program sú neznáme. Podľa šéfa agentúry VOX, Michala Nováka, je v prípade Kisku a Harabina meraná natívna preferencia, ktorá sa stabilizuje, keď budú jasné detaily ohlásených strán.

SMER-SD by podľa prieskumu získal 19,9 %, čo je nárast oproti minulému prieskumu. Jedná sa však o hlasy voličov, ktorí posilnili Smer vďaka neaktivite Kisku a Harabína. Dá sa predpokladať, že pri aktivite nových strán zažije Smer opäť mierny pokles. Nasleduje Kiskova strana so ziskom 15,6 %, koalícia PS a Spolu s 13,3 %. ĽSNS si mierne polepšila a v prieskume má 10,1 %. Je pravdepodobné, že bol zachytený efekt nezrušenia strany Mariána Kotlebu, ktorý sa po čase prejaví ešte viac, ďalším nárastom Kotlebovych preferencií.

Ďalej nasledujú SaS a Oľano-Nova v miernom poklese oproti minulosti – obe strany zhodne klesli zo 7,5 na 7,2 %. Strana Štefana Harabína sa prepadla z 8,7 % na 6,8 %. Sme rodina narástla na 6,2 % a SNS si polepšila na 5,3 %, čím sa kvalifikovala do parlamentu.

Strany KDH (3,5 %), Most-Híd (2,9 %), SMK-MKP (1,6 %), Kresťanská únia (0,3 %) a ani ďalšie strany by sa už do parlamentu nedostali.

Mandáty by boli rozdelené nasledovne – SMER-SD: 33, Strana A. Kisku:26, PS-Spolu: 22, ĽSNS: 17, Oľano: 12, SaS: 12, Strana Š.Harabína: 11, Sme rodina: 10 a SNS: 9.

Vládna koalícia Kiskovej strany, PS, Spolu, SaS a Oľano by takto mala 72 mandátov a nevyhnutne by potrebovala ďalšiu pomoc. To robí zo Sme rodina s 10 mandátmi dôležitého hráča, ktorý rozhodne, kto nakoniec zostaví vládu.

Zároveň je dôležité poverenie na zostavovanie vlády, ktoré by podľa dnešného prieskumu získala strana Smer. Existujú už však špekulácie, že keby malo dôjsť k tomu, že najsilnejšou stranou by mal byť Smer, strany Andreja Kisku a Progresívne Slovensko sa pred voľbami spoja do jednej a získajú tak mandát na zostavovanie vlády oni.

Údaje v prieskume sú aktuálne k 2.5.2019. Prieskum vykonala agentúra VOX telefonickým dopytovaním (CATI). Vzorku tvorilo 1000 respondentov. Vzorka bola zložená z respondentov, ktorí vekom, pohlavím, vzdelaním, národnosťou a sídlom zodpovedajú zloženiu populácie Slovenskej republiky. (detailné pomery v sociodemografických a geografických kategóriách je na voxprieskum.sk). Jednoznačne vedelo určiť politický subjekt 72,3% respondentov, 18,9% vyjadrilo neochotu ísť voliť a 8,8% chce voliť, ale ešte nevie koho.

Respondenti odpovedali na otázku:

“Ak by voľby do parlamentu boli už tento víkend, ktorú stranu by ste volili? Prečítam Vám zoznam strán, v zozname sa nachádzajú aj dve strany, ktoré ešte nevznikli, ale predpokladá sa, že do volieb ešte vzniknú.” Nasleduje rotovaný zoznam politických strán, s vrátane možnosti “Nevolil by som” a možnosti uviesť stranu, ktorá sa v zozname nenachádza.

Zdroj