Budapešť, 18. októbra 2017 (HSP/kath.net/ KAP/Foto:TASR/AP/MTI/Tamas Kovacs)

Maďarská vláda naďalej sústreďuje politické ťažisko do podpory prenasledovaných kresťanov.
Na celom svete každých päť minút zavraždia kresťana za jeho vieru.
Na snímke Viktor Orban

Povedal to premiér Viktor Orbán na medzinárodnom kongrese s cirkevnými predstaviteľmi, ktorý sa skončil 13. októbra v Budapešti. V centre kongresu, ktorý zorganizoval maďarský „Štátny sekretariát pre pomoc prenasledovaným kresťanom“, bola najmä situácia kresťanov na Blízkom Východe.
„Prežívame miznutie starého pokojamilovného národa,“ povedal katolícky arcibiskup Bašar Warda vzhľadom na situáciu kresťanov v Iraku. Je potrebná medzinárodná pomoc na ochranu kresťanov a aby sa im umožnil návrat do domoviny.
Na trojdňový kongres do Budapešti prišiel aj sýrsky pravoslávny patriarcha Mar Ignác Afrem II., sýrsky katolícky patriarcha Antiochie, Mar Ignác Yousif III. Younan a vedúci Úradu pre zahraničie Moskovského patriarchátu, metropolita Hilarion, ako aj mimoriadny poverenec EÚ pre náboženskú slobodu mimo EÚ, Ján Figel.
„Ak budú kresťania z Blízkeho Východu vypudení, stratí spoločnosť svoju mnohorakosť a presadí sa fanatizmus,“ varoval patriarcha Mar Ignác Afrem podľa maďarskej agentúry MTI. Povedal, že Západ sa nestará o prenasledovaných kresťanov. „Medzinárodné spoločenstvo sa viac stará o ohrozené zvieratá a rastliny ako o ochranu kresťanov. No tiež sa zdá, že ani len kresťania v západných krajinách sa veľmi nestarajú o osud svojich bratov vo viere,“ vyhlásil Afrem.
„Maďari majú mimoriadne pochopenie pre situáciu kresťanov na Blízkom Východe,“ povedal predseda Biskupskej konferencie Maďarska, biskup András Veres z Györu. Poukázal na nájazdy Mongolov v 13. storočí, neskoršie turecké panstvo v Maďarsku a sovietsku okupáciu. Vo všetkých týchto prípadoch bola existencia kresťanov v Maďarsku vystavená skúškam.
Veres varoval však aj pred vývojom v Európe, „ktorý nás napĺňa obavami“. Uviedol islamistické atentáty, vraždu francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela, ale aj vytláčanie kresťanských symbolov a zosmiešňovanie kresťanskej viery, „ktoré sa už roky v Európe šíri, ako povedal biskup Veres.
Premiér Orbán spojil na kongrese prenasledovanie kresťanov na Blízkom Východe so situáciou v Európe a vyzdvihol svoju krajinu opäť raz ako baštu kresťanstva a zdôraznil:
„Budúcnosť a identita Európy je ohrozená. Najväčším nebezpečím je ľahostajnosť Európy, ktorá popiera svoje kresťanské korene. Milý Boh nám zveril túto časť Európy a my chceme zachovať jej kresťanský charakter.“
Na kongrese vystúpil aj minister zahraničia Péter Szijjartó a vicepremiér Zsolt Semjen. Tak ako Orbán aj Szijjartó ubezpečili, že prenasledovaní kresťania na celom svete môžu počítať s pomocou Maďarska.
Minister pre ľudské zdroje a pastor Reformovanej cirkvi, Zoltán Balog, ktorý má v rezorte „Štátny sekretariát pre pomoc prenasledovaným kresťanom“, povedal, že vláda vidí v pomoci ohrozeným kresťanom aj možnosť obnoviť kresťanské korene Európy a zdôraznil:
„Pohľad na prenasledovaných kresťanov by mohol prispieť k tomu, že Európania viac ocenia hodnotu náboženskej slobody na svojom kontinente a budú sa zasadzovať za udržanie kresťanskej viery.“ Balog kritizoval „duchovné a intelektuálne vákuum v európskom kresťanstve“: „Európa pomaly duchovne pustne zatiaľ čo kresťania bojazlivo o svojej viere mlčia alebo sú poznačení nechuťou k sebe samým.“
Ján Figel kritizoval zneužívanie náboženstva na násilie, ktoré dnes predstavuje hrozbu nielen pre kresťanov. Ocenil iniciatívu Maďarska v pomoci kresťanom na Blízkom Východe pod heslom „Maďarsko pomáha“. Z toho by sa však malo stať „Stredná Európa pomáha“, vyzval aj ostatné štáty, aby začali konať.