Už niekoľko týždňov médiá zapĺňajú správy z krajiny galského kohúta o nezvestnej štvorčlennej rodine. O tom, že nešli na dovolenku, ale stali sa obeťami brutálneho činu, policajtov presvedčili krvavé škvrny v byte Troadecovcov v západofrancúzskom meste Orvault pri prístavnom meste Nantes. Od začiatku mali muži zákona podozrenie, že ich zniesli zo sveta príbuzní. Minulý týždeň sa ich dohady potvrdili. Navyše, ku krvavému masakru došlo pre spory o dedičstvo.

Zmiznutie

O Pascalovi a Brigitte Troadecovcoch a ich deťoch Charlotte a Sebastienovi nemala Brigittina sestra už niekoľko dní správy. Boli v pravidelnom kontakte a o žiadnom odchode sa jej príbuzní nezmienili. Aj preto 23. februára tohto roku upozornila príslušné orgány. O tri dni prokurátor Pierre Sennes potvrdil, že polícia našla v byte nezvestných krvavé stopy oboch 49-ročných manželov a ich 21-ročného syna. Od krvi bol Sebastienov telefón aj hodinky jeho mamy. V chladničke skazené jedlo, neumytý riad, v kúpeľni chýbali zubné kefky aj hrebene. Zmizlo aj auto syna Sebastiena.

Niekto sa zrejme veľmi snažil, aby všetko pôsobilo ako plánovaná rodinná cesta, ale výsledný dojem a nájdené dôkazy tomu nenasvedčovali. O pár dní náhodný bežec objavil v lese nohavice s kartičkou z poisťovne vystavenou na meno Charlotte Troadecová. Po pátracej akcii policajti našli v meste Saint Nazaire neďaleko Nantes Sebastienovo auto Peugeot 308. Prípad záhadného zmiznutia začal vzbudzovať čoraz väčšou pozornosť. Kto mohol mať záujem zniesť zo sveta štvorčlennú rodinu?

Podozrivý syn

Medzi prvými podozrivými bol práve 21-ročný Sebastien. Jeho otec Pascal podľa prvých výpovedí susedov trpel depresiami, aj u jeho syna sa vraj prejavovali duševné problémy. Vyšetrovatelia sa domnievali, že práve psychicky labilný mladík mohol pripraviť svoj morbídny plán, „ktorého cieľom malo byť zneškodnenie rodiny a možno i seba samého“, písalo sa v správe. Nanteský prokurátor Pierre Sennes navyše informoval, že Sebastiena v minulosti odsúdili na verejnoprospešné práce za vyhrážanie smrťou na svojom blogu. Spolužiaci ho však opísali ako priateľského chalana.

Niekoľko dní teda polícia prešľapovala na mieste. Svetlo do prípadu mala vniesť expertíza stôp. A práve výsledky DNA dohnali vinníka k priznaniu. Nie, nebol ním mŕtvy Sebastien Troadec. „Vďaka metodickej, systematickej práci vyšetrovateľov a dvoch sudcov, ktorí pracovali dňom a nocou, bol zbavený podozrenia a celá záležitosť sa vysvetlila,“ citoval francúzsky týždenník Le Point prokurátorove slová.

Priznanie vinníka

Syn Sebastien totiž nebol jediný podozrivý. V hre bola aj sestra Pascala Troadeca Lýdia a jej 40-ročný manžel Hubert Caouissin, ktorý vyšetrovateľom tvrdil, že nezvestnú rodinu nevidel už niekoľko rokov. Lenže všetko bolo nakoniec úplne inak…

Minulý pondelok priniesli francúzske médiá informáciu, že švagor otca rodiny sa k brutálnemu činu priznal. Dohnali ho k tomu dôkazy polície – v dome Troadecovcov sa našli stopy jeho DNA, rovnako na zmiznutom Sebastienovom aute. Zadržali ho s manželkou Lydiou prvý marcový víkend v meste Brest. U neho doma našli predmety, ktoré pôvodne patrili Troadecovcom.

Čo sa teda v osudnú noc stalo? Podľa jeho výpovede celý večer rodinu sledoval. Keď bol presvedčený, že všetci zaspali, dostal sa pomocou sochora do domu. Lenže domáci počuli hluk. Strhla sa hádka medzi votrelcom a manželským párom, ktorá sa skončila vraždou. Nielen rodičov, ale aj detí. „Stále je veľa nejasností, aby sme mohli dostatočne objasniť túto násilnú scénu,“ pripomenul Pierre Sennes.

Keď Hubert C. prišiel domov v Pont-de-Buis, priznal sa svojej k žene k ohavnému činu. Potom sa vrátil do domu príbuzných, aby sa na Sebastienovom aute pokúsil zbaviť mŕtvol. „Zdá sa, že telá rozporcioval, časť pochoval a časť spálil,“ uviedol prokurátor.

Krvavé zlato

Prečo sa príbuzný odhodlal k brutálnej viacnásobnej vražde? Po celé roky vraj Hubert brata svojej ženy podozrieval z krádeže zlatých mincí, ktoré boli súčasťou dedičstva po otcovi. „Príčinou tejto tragédie je existencia staršieho konfliktu medzi Hubertom a Pascalom Troadecom a spor o majetok,“ povedal prokurátor Pierre Sennes na tlačovej konferencii. Pre tento konflikt medzi oboma mužmi dochádzalo k opakovaným hádkam, dokonca aj počas rodinných stretnutí pri obede. Pritom susedia Huberta a Lýdie opísali manželov ako tichých a nenápadných ľudí, ktorí žili v ústraní.

Nuž, závisť vie poriadne pomútiť rozum a Hubert sa musel pozerať, ako manželkini príbuzní menia staré auto za nové a doprajú si to, o čom on mohol len snívať.

Stále však zostáva príliš veľa nevyjasnených vecí. Akú úlohu v celej krvavej dráme zohrávala sestra jednej z obetí Lýdia? Bola súčasťou vražedného plánu alebo sa o všetkom dozvedela až po vyčíňaní svojho muža? Hubert aj ona svorne tvrdia, že sa na vražde nezúčastnila a o manželových plánoch nič netušila. Jej úloha zostáva nejasná.

Niektorí dokonca spochybňujú aj rodinnú story o zlatých minciach. Štvornásobná vražda teda stále zostáva zahalená rúškom tajomstva. Po úmornom pátraní sa polícii podarilo nájsť zvyšky tiel vyvraždenej rodiny. Objavili ich minulý štvrtok na farme Huberta Caouissina v meste Pont-de-Buis.