Washington 17. februára 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Americké tajné služby sa snažia útočiť na amerického prezidenta Donalda Trumpa stále ťažšími kalibrami. Obviňujú ho zo zrady a predpovedajú mu smrť vo väzení

Americký prezident Donald TrumpAmerický prezident Donald Trump

Boj o moc medzi americkými tajnými službami a americkým prezidentom Donaldom Trumpom sa stupňuje. Po odchode Michaela Flynna zo služby kvôli takzvanému “Kremlin-gate” tajné služby obviňujú Trumpa z osobného podielu na zrade. Observer píše s odvolaním na špekulácie zo spravodajského aparátu: “Je ťažké si predstaviť, ako by sa  Flynn sám rozhodol napochodovať do Moskvy bez toho, aby mu udelil povolenie Donald Trump. Avšak nevieme, či to bol tento prípad, a preto môžeme len špekulovať. Ale zatiaľ čo Flynn je nepredvídateľný typ, je to vojak z povolania a berie velenia s úplnou jasnosťou.”

Bývalý agent CIA Evan McMullin povedal pre CNN, že “Donald Trump je hrozbou pre krajinu”. V krátkej textovej správe na sociálnej sieti Tweet McMullin napísal, že s Trumpom “prišiel na post amerického prezidenta najväčší nepriateľ Spojených štátov – Rusko”.

The Wall Street Journal uviedol, že tajné služby vedome zadržiavajú informácie a neoznamujú ich Trumpovi. Noviny citovali anonymné zdroje. Dôvodom pre toto neobvyklé správanie spočíva v tom, že tajné služby sa obávajú “blízkeho vzťahu Trumpa s Putinom”. Spravodajská komunita tvrdí, že Trump povedal počas volebnej kampane, že Putin by mal naďalej hackovať e-maily Hillary Clintonovej. Toto vyhlásenie je zdrojom obáv tajných služieb, pretože podľa nich by Trump mohol doniesť tajné informácie Rusom.

New York Times má celkovo vynikajúce informácie od tajných služieb. Denník tvrdí, že medzi tímom prezidentskej kampane Donalda Trumpa a ruskými tajnými službami došlo k množstvu kontaktov rok pred americkými voľbami. To je zrejmé z telefónnych rozhovorov amerických vyšetrovateľov a zo zdrojov z tajných služieb, hlásil Times v utorok s odvolaním sa na štyroch súčasných aj bývalých zamestnancov vlády. Nielen vedúci kampane, ale aj ďalší ľudia spojení s Trumpom opakovane komunikovali s ruskými agentmi. O čo išlo pri ich komunikáciách podľa novín nebolo známe.

New York Times ďalej hlásil, že americkí vyšetrovatelia a tajné služby majú zaznamenané telefonáty približne z rovnakého času, čo by znamenalo, že majú dôkazy o vplyve Ruska na americkú volebná kampaň. Ale nič nenasvedčuje tomu, že prostredie republikánskeho prezidenta Trumpa hovorilo s Rusmi o útokoch hackerov na Demokratov. Rusko odmieta odmietnutia z ovplyvnenia výsledkov hlasovania.

Noviny uznávajú, že kontakty členov Trumpovho volebného tímu s ruskými tajnými agentmi mohli nastať nevedomky. Záznamy telefónnych rozhovorov nemajú podľa New York Times nič spoločné s odpočúvaním rozhovorov, ktoré viedol ruský veľvyslanec Sergej Kislyak s Trumpovým bývalým poradcom pre národnú bezpečnosť Michaelom Flynnom. Flynn odstúpil kvôli afére týchto rozhovorov.