V byte v Lučenci, kde bývajú Katkina stará mama (82), strýko Róbert (58) a sestra Janka (36) sú všade Katkine fotografie, ktoré rodine nevinnú a večne usmievavú dievčinu pripomínajú.

„Tá bolesť je obrovská a nikdy neprebolí. Pamätám si na ten deň ako keby to bolo dnes. Bolo Jany a Katka sa tešila, že keď sa v noci bude vracať domov z práce v herni, spolu oslávime meniny jej sestry Janky. No krutý osud to všetko zariadil inak,“ spomína si so slzami v očiach starká.

Starej mame sa Katkina práca nepáčila

Bola polnoc, prišla jedna hodina, odbili tri hodiny a Katka domov nechodila.

„Skúšali sme jej telefonovať, no mobil nebrala. Stále sme nevedeli, kde môže byť, ale ani v najhoršom sne by sme si nevedeli predstaviť, že v tom čase ju v práci prepadol ten bezcitný človek. Od začiatku, ako tam začala pracovať, som jej hovorila, že sa mi tá práca nepáči, že ju môže raz niekto prepadnúť a aj zabiť a Katka mi na to povedala, starká neboj sa, ak ma prepadnú ja im dám aj všetky peniaze a nič sa mi potom nestane a stalo sa to najhroznejšie,“ hovorí s tichým smutným hlasom.

Po smrti Katky ochorela aj jej mama Katarína, stratila prácu a päť rokov po vražde zomrela.

Janka, ktorá je chorá ostala sama a odvtedy sa o ňu stará strýko Róbert.

„Janka je naše dievčatko, Ona je rozumovo na úrovni 10-ročného dievčaťa, ale snažím sa jej pomáhať čo najviac. S Katkou mali veľmi dobrý vzťah a chýba jej. Každý deň chodíme na hrob, pozeráme sa na Katkinu fotografiu a rozprávame sa s ňou,“ povedal obetavý strýko.

Keďže nemajú auto, len málokedy sa môžu ísť pozrieť aj na miesto, kde Katka vydýchla naposledy.

„Dozvedeli sme sa to vtedy od nejakých zememeračov, ktorí išli náhodou na pole a zbadali zakrvavené telo Katky. Bol to strašný pohľad, ale my máme Katku stále pred očami tak ako sme ju poznali a stále je tu s nami,“ dodáva.

Z odškodného ešte nič nedostali

Rodinu bolí aj to, že od vraha za desať rokov nedostali z odškodného ani cent. „V korunách to malo byť vyše 150 tisíc korún. On sa stále vyhovára, že v base nemá prácu a nemá z čoho posielať peniaze. Doteraz sa okrem oľutovania na súde neospravedlnil ani on ani nikto z jeho rodiny. To nie je človek, čo dokáže urobiť niečo také ako on. Aj keď dostal trest 24 rokov, ktorý mu neskôr znížili na 22,5 roka, život mojej milovanej sestre Katke už nič a nikto nikdy nevráti,“ pridala sa sestra Janka.

Aj desať rokov po obrovskej tragédii chodia Róbert a Janka k hrobu Katky a jej mamy každý deň.

„Dnes je to ešte bolestivejšie. Cítime, že Katka je tu s nami a usmieva sa na nás z neba,“ povedali pri hrobe a potom sa mlčky pozerali na fotografiu Katky a zapálili jej sviečku.

ČO SA PRED 10 ROKMI STALO?

Krupierku Katarínu Števčokovú paralyzoval Róbert Ďurina slzným plynom, údermi do tváre a škrtením. Oči jej zakryl páskou a z trezoru ukradol 230 tisíc korún (vyše 7 600 eur). Katku potom zamkol na toalete a po chvíli naložil do požičaného auta.

Vyviezol ju na poľnú cestu medzi obcami Tomášovce a Halič, kde jej podrezal krk.

Telo dievčaťa potom nechal ležať v kríkoch, kde ho našli ráno okoloidúci ľudia. Brutálnou vraždou chcel zakryť lúpež. Bol známy delikvent a násilník. Štyri roky po vražde napísal Róbert Ďurina prokurátorovi list, v ktorom za spolupáchateľku označil svoju vtedajšiu družku Janu.

Okresný súd ju spod obžaloby z návodu na vraždu oslobodil. Uznal ju za vinnú iba zo spolupáchateľstva pri lúpeži a vymeral je za to tri roky podmienečne.

Čítajte viac: