Brusel 21. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Finančný dosah teroristických útokov na bruselskom medzinárodnom letisku Zaventem z 22. marca 2016 možno vyčísliť na zhruba 90 miliónov eur. Pre letisko to znamená čistú stratu 40 miliónov eur

Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Brussels Airlines Arnaud Feist v predvečer prvého výročia útokov, ktoré si na letisku vyžiadali 16 obetí. Rovnaký počet osôb zahynul aj pri teroristickom útoku na stanici metra Maelbeek.

Ilustračné foto

Feist v dnešnom rozhovore pre tlačovú agentúru Belga spresnil, že náklady na vyplatenie poistných udalostí a odškodného pre obete atentátov a ich príbuzných sa vyšplhali na sumu okolo 50 miliónov eur, čo znamená, že pre letisko samotné zostal účet za škody, ich odstraňovanie a sprísňovanie bezpečnostných pravidiel vo výške 40 miliónov eur.

Náklady na poistenie sa týkali aj poškodenia vnútornej infraštruktúry letiska, prevádzkových nákladov priamo súvisiacich s útokmi a prevádzkových strát po dočasnom zavretí letiska. Sem spoločnosť zarátala aj badateľné zníženie leteckej dopravy v období prvých šiestich mesiacov po útokoch.

V roku 2015 spoločnosť Brussels Airport zaznamenala obrat vo výške 520 miliónov eur. Finančná strata spôsobená útokmi predstavuje takmer osem percent z tejto sumy.

Riaditeľ Feist je však ohľadom budúcnosti letiska optimistický. Vyjadril nádej, že rok 2017 bude pre bruselské letisko “rekordný”, čo naznačujú výborné výsledky za január a február.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.