Bruselský súd za zatvorenými dverami posúdi zatykač na Puigdemonta

Brusel 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Geert Vanden Wijngaert)

Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont a štyria ministri jeho bývalej vlády sa v piatok o 14.00 h dostavia na súd v Bruseli, ktorý bude posudzovať európsky zatykač vydaný španielskou vládou na ich osoby.
Na snímke Carles Puigdemont

Súdne pojednávanie, ako upozornila tlačová agentúra Belga, bude prebiehať za zatvorenými dverami. Katalánsky expremiér a jeho bývalí ministri chcú právne spochybniť európsky zatykač vydaný Madridom.
Puigdemont a jeho štyria ministri utiekli do Belgicka začiatkom novembra, aby sa vyhli španielskym súdom. Španielska justícia ich obvinila z rebélie, rozvratu, neposlušnosti voči úradom a tiež zo zneužívania verejných prostriedkov.
Bruselský súd katalánskych politikov 5. novembra po niekoľkohodinovom zadržaní prepustil na slobodu pod podmienkou, že nemôžu opustiť krajinu a budú kedykoľvek k dispozícii súdom a polícii a ponechal im slobodu mediálneho a politického vystupovania.
Súd sa v piatok musí vyjadriť k piatim európskym zatykačom a rozhodnúť o tom, či Belgicko vydá do Španielska Puigdemonta a jeho exministrov.
Belgická televízia RTBF pripomenula, že ich obhajoba sa rozhodla hrať kartou politického procesu s cieľom napadnúť zatýkacie rozkazy. Podľa RTBF súd v piatok nemusí o ničom rozhodnúť a môže to byť ba začiatok zdĺhavého právneho konania s využitím práva na odvolanie na všetkých stupňoch, s úmyslom, aby sa Puigdemont mohol naplno zapojiť do predvolebnej kampane pred predčasnými regionálnym voľbami v Katalánsku, ktoré sa budú konať 21. decembra.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)